Logo SZŠ a VOZŠ
Střední zdravotnická škola
a Vyšší odborná škola zdravotnická
Žďár nad Sázavou
Logo Kraj Vysočina - zřizovatel

Publicita

PROJEKTOVÝ DEN – TAKTICKÉ CVIČENÍ – TAKTICKÁ PRVNÍ POMOC PŘI MIMOŘÁDNÝCH SITUACÍCH

6. 6. 2018

V pondělí 28. 5. 2018 se žáci prvních, druhých, třetích ročníků a pedagogický i nepedagogický personál školy zúčastnili školení ve zvládání taktické první pomoci při mimořádných událostech. Agentura ProgressRescue z Jihlavy připravila program pro žáky, kde si na stanovištích zkoušeli zavádět nosní vzduchovod, turniketem zastavovat masivní krvácení, přepravu osob na improvizovaných nosítkách, udržování tepelného komfortu za pomoci termoizolační folie, střelbu na cíl. Pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci školy získali informace k organizaci žáků při mimořádných událostech. Školení bylo zajímavou formou alternativní výuky.

Mgr. Pavlína Lysá

Pozn.: více fotodokumentace naleznete na <iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.910402282475769.1073741914.177379422444729%26type%3D3&width=500" width="500" height="650" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>


Praha

10. 5. 2018

V rámci předmětů Český jazyk a literatura a Ošetřovatelství byla zrealizována dvoudenní exkurze do hlavního města Prahy.

Program prvního dne exkurze zahrnoval mj. návštěvu Neviditelné výstavy, kde jsme si mohli vyzkoušet, jaký je svět bez zraku. Průvodci výstavou se nám stali právě nevidomí. Velmi cenné byly také informace o tom, jakým způsobem se chovat k nevidomým a jak jim případně pomoci.

Dále jsme si společně prošli historickou část Prahy, konkrétně Pražský hrad, Nerudovu ulici, Kampu, Karlův most, Václavské náměstí.

Z centra Prahy jsme se pak přemístili do Divadla pod Palmovkou, kde jsme zhlédli hru  Marca Normana, Toma Stopparda a Lea Halle pojmenovanou Zamilovaný Shakespeare. Jde o romantický divadelní kus vyprávějící příběh vzniku tragédie Romeo a Julie.

Druhý den exkurze byl věnován návštěvě  FN v Motole. Zde jsme se seznámili s chodem dětského kardiologického pracoviště, představeno nám bylo též pracoviště urgentního příjmu a speciální nemocniční transportní systém.

Návštěva Prahy byla pro všechny velmi přínosná.

M. Mazlová


Besipáček, Mladý cyklista

10. 5. 2018

Ve spolupráci s Městskou policií Žďár nad Sázavou a BESIP jsme se letos opět podíleli na akcích pro žáky základních škol.

Naši žáci třídy 2. A se svých úkolů zhostili velmi odpovědně, ať šlo o zajištění stanovišť v poskytování první pomoci nebo při pomoci organizace dopravní soutěže.

Děkuji.
Mgr. Dagmar Chvátalová


„PP do škol“ – školní rok 2017/2018

18. 4. 2018

Přes tři sta žáků 8. tříd základních škol proškolily žákyně VOŠZ v poskytování laické první pomoci v rámci projektu „První pomoc do škol“, kterého se naše škola dlouhodobě účastní společně s ČČK.

Jako i v předchozích letech největší zájem byl o neodkladnou resuscitaci a to zejména o její praktický nácvik. Ale zaujalo i praktické procvičování obvazové techniky.

Našim žákyním – lektorkám chci poděkovat za pečlivou přípravu a profesionálně odvedenou práci.

Mgr. Dagmar Chvátalová – garant projektu


Přednáška pim. MUDr. Macha na téma Lékaři bez hranic – mise v Sudánu

18. 4. 2018

V pondělí 16. 4. si ve svém nabytém kalendáři primář ARO MUDr. Mach našel čas na přednášku pro naše žáky střední a vyšší školy o své účasti na misi v Sudánu.

Jak hodnotí akci sami žáci?

„Doktor Mach měl přednášku velice zajímavou a moc dobře se poslouchal. Měl vše hezky doprovázené obrázky a tak se do příběhu dalo krásně vžít.“

„Bylo to velmi zajímavé a naučné, moc mě to bavilo, spoustu jsem se toho dozvěděla. Pan primář vykládal moc hezky, fakt věděl, o čem mluví.“

„Přednáška byla zajímavá. Myslím si, že spoustě z nás to vyvolalo různé pocity a přimělo nás to k přemýšlení o plýtvání.“

„Přednáška byla super! Co se týče projevu, stylu prezentace i přínosu pro nás. Po sto letech jsem jednou dával opravdu pozor.“

V obdobném duchu se nesla hodnocení ostatních zúčastněných.

Panu primáři děkujeme.

Mgr. D. Chvátalová (odborná učitelka)Z halové kopané se vracíme šestí

26. 3. 2018

Po delším čase se na sportovní akci školy vydala chlapecká reprezentace. Zdravka v konkurenci sedmi středoškolských týmů ze Žďáru nad Sázavou skončila na halové kopané šestá, když v systému každý s každým porazila Střední školu gastronomickou 9:0. Před ostatními družstvy se musela sklonit a postup jí unikl.

Mgr. Jiří Bubák

 


Letem sokolím

14. 3. 2018

V polovině března byl zorganizován zájezd do Brna, jehož hlavním cílem bylo zhlédnutí večerního divadelního představení Letem sokolím v Divadle Bolka Polívky. Jednalo se o klauniádu, která diváky nejen pobavila, ale přístupnou formou představila a zdůraznila ideály sokolství a také sílu přátelství.

Představení se všem velmi líbilo.

M. Mazlová


Poděkování

28. 2. 2018

Dobrý den,
Vaše studentky slečny Špinarová a Peřinová u nás v MŠ připravily poutavou besedu o zdraví, prevenci nemocí a úrazů, v praktické části si děti vyzkoušely poslech  srdce a obvazování. Děkujeme za spolupráci a posílám pár fotek ke shlédnutí.                     

S pozdravem za MŠ Pohádka Žďár nad Sázavou Ondráčková Radmila
 

Školní a krajské kolo psychologické olympiády

19. 2. 2018

Jako každý rok, tak i letos se 2. a 3. ročníky zapojily do psychologické olympiády. Tématem letošního roku bylo „Kam kráčíme“.

5. 2. 2018 proběhlo školní kolo psychologické olympiády v prostorách naší jídelny. Osm výherců třídních kol zápolilo o vítězství a postup do krajského kola. A jak to dopadlo?

1. místo: Ondřej Bradáč a Jáchym Fousek (3.A)

2. místo Kateřina Hrnčířová (2.A)

3. místo: Jitka Pokorná (3.A)

Cenu publika získali Jáchym Fousek a Ondřej Bradáč.

 Ondřej Bradáč a Kateřina Hrnčířová naši školu reprezentovali v krajském kole psychologické olympiády v Havlíčkově Brodě. Zde bylo opět osm soutěžících ze zdravotnických škol z kraje Vysočina.

Ondřej Bradáč svým osobitým projevem a zajímavým obsahem práce, na kterém se podílel i Jáchym Fousek zaujal komisi a ta ho určila jako výherce krajského kola.

Ondřej postoupil do celorepublikového kola, které se koná 4. -5. 4. 2018 v Kroměříži a svou prací bude reprezentovat nejenom naši školu, ale i kraj Vysočina.

Jsme na tebe pyšní Ondro a gratulujeme k postupu!

Mgr. Iva Holemářová
(předseda předmětové komise psychologie)


Lyžařský kurz 2018

14. 2. 2018

Po roce jsme opět zamířili s prvními ročníky za sněhem „do hor“. Co na tom, že Tři Studně jsou za humny. Když je zima, jak má být, je plno sněhu všude kolem a pokud do toho zasvítí sluníčko a jsou krásné stopy… Ale zima nějak letos ne a ne přijít, sněhu málo, takže jsme trochu paběrkovali.

Ještěže máme fryšavský ledovec, kde se dá lyžovat i v těch nejhorších podmínkách. Radovali se všichni, kterým pohyb v přírodě s lyžemi na nohou nevadí. Bohužel nám lyžařskou pohodu pokazila obleva s deštěm. A tak přišel na řadu plán B, kdy jsme se vžili do role našich biatlonistů a brázdili trasy ve Vysočina Aréně u Nového Města. A na Harusáku je sníh až do jara. A – vrátili jsme se všichni spokojení ! … Takže zase za rok …

Mgr. Monika Kratochvílová


Florbalistky skončily v okrese druhé

9. 2. 2018

Dívčí florbalová jedenáctka bojovala ve středu 7. února o postup do krajského kola. Mezi okresní smetánku se kvalifikovaly Gymnázium ZR, Průmyslová škola ZR, Gymnázium Velké Meziříčí a naše škola. V této konkurenci dívky obsadily 2. místo.
Tým Zdravky nejdříve bez problémů porazil Průmyslová školu 3:0 (Mazourková 2, Stejskalová). Ve druhém klání dlouho nemohl prostřelit brankářku Velkého Meziříčí, což se až čtyři minuty před koncem povedlo Juračkové a dívky v zelených dresech slavily hubenou výhru 1:0.
Rozhodující bylo podle očekávání střetnutí s Gymnáziem ZR, které se opírá o služby reprezentační brankářky Holemářové (ano, čtete správně, dcery naší p. učitelky). „Do zápasu jsme nastoupili s vědomím, že potřebujeme vyhrát. Gympl měl během turnaje o jednu branku lepší skóre, a tak by nám remíza nestačila. V prvním poločase jsme byli jednoznačně lepší a naši převahu zužitkovala Pečínková. Vedení 1:0 nám ale dlouho nevydrželo. Gymnázium otočilo, ale Pečínková srovnala na 2:2. V závěru jsme hráli zbytečné oslabení, potřebovali jsme skórovat, vsadili jsme na ofenzivní kartu a soupeřky nás za to potrestaly. Porážka 2:3 už ale nic neřešila, Holemářová nás vychytala a my brali stříbrné medaile,“ líčí Jiří Bubák a k turnaji dodává: „Na postup jsme měli, bohužel nás limitovaly zdravotní problémy tří dívek, hlavně Mazourková mohla hrát po koňaru ve druhém zápase jen na půl plynu. A hodně toho pochytala Holemářová. Celkově máme za sebou čtyři turnaje, holky se postupně sehrály, florbalem se bavily, měl jsem z nich skvělý pocit. Už se těším na příští rok!“

Mgr. Jiří Bubák


Klání v českém jazyce

7. 2. 2018

Dvě dívky z naší školy se zúčastnily okresního kola olympiády z českého jazyka. A byly  úspěšné. Studentka Andrea Kadlecová (4. L) vybojovala 3. místo, Aneta Ondráčková (2.L) skončila devátá.

Oběma dívkám blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci.

M. Mazlová


PODĚKOVÁNÍ - projekt První pomoc do škol, šk. rok 2017/2018

7. 2. 2018

PODĚKOVÁNÍ


Florbalistky vyhrály okrskové kolo

26. 1. 2018

Dívčí florbalový tým žďárské Zdravky potvrdil roli jednoho z favoritů turnaje. V okrskovém kole zvládl těžký los (Anetko, děkujeme) a po dvou výhrách 3:2 (Bigy Žďár, SPŠ Žďár) vyhrál skupinu B. V semifinále se střetl s druhým týmem skupiny B, Obchodní školu holky smetly 10:0 a zajistily si postup do okresního kola, které se uskuteční ve středu 7. února ve žďárské hale na Bouchalkách.

„Holky mi udělaly radost, bylo na nich vidět, že jim předchozí dva turnaje hrozně pomohly, sehrály se a hlavně nedělají zbytečné chyby. Z florbalu mají radost, baví je a na hřišti bojuje jedna za druhou. Na turnaji se finále nehrálo, protože postupovaly tři týmy z šesti, ale jelikož jsme druhého finalistu (Průmyslovou školu) porazili ve skupině, turnaj jsme de facto vyhráli,“ těší Jiřího Bubáka.

Mgr. Jiří Bubák

 


Z Jihlavy jsme přivezly pohár a medaile

23. 1. 2018

Jedenáct dívek reprezentovalo školu na krajském kole turnaje KB Florbal Chalenge, který pořádá Česká florbalová unie. Vítězky okresních kol bojovaly v Jihlavě o postup na republikové finále, jež se uskuteční v pražské O2 aréně, takže opravdu bylo o co hrát.

Po cestě zasněženou Vysočinou jsme dorazily do Jihlavy na poslední chvíli a zatímco domácí Jihlavanky už byly v provozní teplotě, Zdravka k ní měla při úvodním buly hodně daleko. Přesto jsme s pozdějšími vítězkami turnaje odehrály vyrovnané utkání, prohrály jsme 4:6, když se o všechny branky postarala Lucie Mazourková.

Ve druhém utkání jsme jednoznačně přehrály OAHŠ Třebíč (7:0), střelecky se tentokrát činila pětigólová Anežka Juračková. V posledním zápase jsme bojovaly o stříbro s Gymnáziem Chotěboř, po slibném začátku (2:0) se soupeřky začaly trefovat do černého a naše děvčata si zbytečně přestala věřit. Výsledkem byla porážka 3:9 a krásné bronzové medaile.

Tímto pro nás ale florbalová sezona nekončí, už příští týden se rozjíždí tradiční okrsková kola (dívky 25. 1., chlapci 1. 2.) od Asociace školních sportovních klubů. Sportu zdar, florbalu zvlášť!

Mgr. Monika Kratochvílová

 


Archiv