Logo SZŠ a VOZŠ
Střední zdravotnická škola
a Vyšší odborná škola zdravotnická
Žďár nad Sázavou
Logo Kraj Vysočina - zřizovatel

Publicita

Zharmonizovaní!

11. 9. 2018

Ve dnech 6. a 7. září studentky a studenti 1. L prožili harmonizační kurz. Uspořádán byl v překrásné přírodě Vysočiny – hostil nás penzion Poslední míle na Milovech. Jeho náplní byly především poznávací a teambuildingové hry.

Všichni účastníci kurzu, a to včetně doprovázejících pedagogů, se vrátili se spoustou hezkých zážitků a s dobrým pocitem, že se z dané skupiny podaří udělat skvěle fungující tým.

A ještě z ohlasů studentů:

„Bylo to fajn. Zážitek bylo malování tělem a noční pochod.“

„Malování tělem! Ta modrá barva pak sice nešla smýt, ale bylo to super!“

„Na mokré ponožky a na toaletní papír nikdy nezapomenu… Moc fajn seznámení s prima lidmi.“

„Nevidomost! (pozn. - šátek přes oči v některých hrách)Vodní balonky!“

„Moc se mi to líbilo, zopakoval bych si to.“

M. Mazlová


Sportovně-turistický kurz 2018

6. 9. 2018

Studenti 2. ročníků se tradičně „zocelovali“ na oblíbeném sportovně-turistickém kurzu. Pětidenní akce se konala ve Skleném od 18. do 22. června 2018, kam se většina studentů přesouvala ze Žďáru nad Sázavou. Několik žáků bylo ze zdravotních důvodů osvobozeno.

Náplní kurzu byla cykloturistika, pěší turistika, základy vodáctví (kanoe), jízda na šlapadle, střelba ze vzduchovky, koupání, sportovní hry, orientace v přírodě a mapě, orientační běh a došlo i na stolní hry. Samozřejmostí byl společný táborák. Získané znalosti a dovednosti studenti zúročili v závodech, které je provázely po celých pět dní v rámci „celotáborové“ hry.

Pět dnů jsme prožili bez závažnějších úrazů a kázeňských problémů, k čemuž přispělo kvarteto mých báječných kolegyň. Kurzu se zúčastnilo 35 studentů, kteří absolvovali 110 kilometrů na kole. Velkou pochvalu zaslouží všichni, kteří se nebáli, často překonali svá vlastní očekávání a svým tempem úspěšně dorazili až zpět před naši školu!

vedoucí kurzu: Mgr. Jiří Bubák


MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ PRVNÍ POMOCI – MLADÉ BŘÍŠTĚ

9. 8. 2018

Dne 20. 6. – 21. 6. jsme se zúčastnili mezinárodní soutěže první pomoci. Z naší školy bylo vybráno družstvo ve složení – Kopřiva Jan, Stránský Jan, Prombergerová Adéla, Zemanová Veronika  - studenti 1. A. Do soutěže se zapojilo 33 družstev z celé republiky a také družstvo ze Slovenska, Rakouska a Německa. Soutěž probíhala v nádherném prostředí tábora v Mladém Bříšti. Byla dvoudenní. Soutěž byla na 8 stanovištích, kde úkolem soutěžících bylo roztřídit raněné, poskytnout první pomoc, zavolat ZZS, hodnotil se také velitel zásahu, komunikace v družstvu a psychologický přístup k raněným. Stanovitě byla vždy s velkým počtem raněných (hromadná neštěstí) např. dopravní nehoda, popáleniny, komoce, bezvědomí, srdeční zástava dospělého. Naše družstvo složené ze studentů prvního ročníku nebylo tak zkušené, jak třeba jiná družstva, ale o to více zapálené. Co považuji za důležité, je, že jsou obohacené o mnoho zkušeností, které jim tato soutěž dala. Soutěž probíhala v příjemném prostředí, byla výborně zorganizovaná a všem se moc líbila.

Mgr. Radana Nováková

 


Den a noc na Karlštejně

9. 8. 2018

Ve dnech 21. a 22. června třída 1. L absolvovala dvoudenní vlastivědnou exkurzi. První den jsme realizovali pěší túru příjemnou karlštejnskou krajinou, prohlédli jsme si zatopené lomy Velkou a Malou Ameriku. Po návratu do kempu jsme prožili krásný společný večer – nad ohněm jsme si opekli špekáčky, pak se hrálo na kytaru, zpívali jsme, povídali si.

Druhý den jsme měli jako hlavní bod programu prohlídku hradu Karlštejn.

Vlastivědná exkurze nám přinesla spoustu nových poznatků a zážitků. Všichni jsme se domů vrátili v pořádku a velmi spokojeni.

M. Mazlová


PROJEKTOVÝ DEN – TAKTICKÉ CVIČENÍ – TAKTICKÁ PRVNÍ POMOC PŘI MIMOŘÁDNÝCH SITUACÍCH

6. 6. 2018

V pondělí 28. 5. 2018 se žáci prvních, druhých, třetích ročníků a pedagogický i nepedagogický personál školy zúčastnili školení ve zvládání taktické první pomoci při mimořádných událostech. Agentura ProgressRescue z Jihlavy připravila program pro žáky, kde si na stanovištích zkoušeli zavádět nosní vzduchovod, turniketem zastavovat masivní krvácení, přepravu osob na improvizovaných nosítkách, udržování tepelného komfortu za pomoci termoizolační folie, střelbu na cíl. Pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci školy získali informace k organizaci žáků při mimořádných událostech. Školení bylo zajímavou formou alternativní výuky.

Mgr. Pavlína Lysá

Pozn.: více fotodokumentace naleznete na <iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.910402282475769.1073741914.177379422444729%26type%3D3&width=500" width="500" height="650" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>


Praha

10. 5. 2018

V rámci předmětů Český jazyk a literatura a Ošetřovatelství byla zrealizována dvoudenní exkurze do hlavního města Prahy.

Program prvního dne exkurze zahrnoval mj. návštěvu Neviditelné výstavy, kde jsme si mohli vyzkoušet, jaký je svět bez zraku. Průvodci výstavou se nám stali právě nevidomí. Velmi cenné byly také informace o tom, jakým způsobem se chovat k nevidomým a jak jim případně pomoci.

Dále jsme si společně prošli historickou část Prahy, konkrétně Pražský hrad, Nerudovu ulici, Kampu, Karlův most, Václavské náměstí.

Z centra Prahy jsme se pak přemístili do Divadla pod Palmovkou, kde jsme zhlédli hru  Marca Normana, Toma Stopparda a Lea Halle pojmenovanou Zamilovaný Shakespeare. Jde o romantický divadelní kus vyprávějící příběh vzniku tragédie Romeo a Julie.

Druhý den exkurze byl věnován návštěvě  FN v Motole. Zde jsme se seznámili s chodem dětského kardiologického pracoviště, představeno nám bylo též pracoviště urgentního příjmu a speciální nemocniční transportní systém.

Návštěva Prahy byla pro všechny velmi přínosná.

M. Mazlová


Besipáček, Mladý cyklista

10. 5. 2018

Ve spolupráci s Městskou policií Žďár nad Sázavou a BESIP jsme se letos opět podíleli na akcích pro žáky základních škol.

Naši žáci třídy 2. A se svých úkolů zhostili velmi odpovědně, ať šlo o zajištění stanovišť v poskytování první pomoci nebo při pomoci organizace dopravní soutěže.

Děkuji.
Mgr. Dagmar Chvátalová


„PP do škol“ – školní rok 2017/2018

18. 4. 2018

Přes tři sta žáků 8. tříd základních škol proškolily žákyně VOŠZ v poskytování laické první pomoci v rámci projektu „První pomoc do škol“, kterého se naše škola dlouhodobě účastní společně s ČČK.

Jako i v předchozích letech největší zájem byl o neodkladnou resuscitaci a to zejména o její praktický nácvik. Ale zaujalo i praktické procvičování obvazové techniky.

Našim žákyním – lektorkám chci poděkovat za pečlivou přípravu a profesionálně odvedenou práci.

Mgr. Dagmar Chvátalová – garant projektu


Přednáška pim. MUDr. Macha na téma Lékaři bez hranic – mise v Sudánu

18. 4. 2018

V pondělí 16. 4. si ve svém nabytém kalendáři primář ARO MUDr. Mach našel čas na přednášku pro naše žáky střední a vyšší školy o své účasti na misi v Sudánu.

Jak hodnotí akci sami žáci?

„Doktor Mach měl přednášku velice zajímavou a moc dobře se poslouchal. Měl vše hezky doprovázené obrázky a tak se do příběhu dalo krásně vžít.“

„Bylo to velmi zajímavé a naučné, moc mě to bavilo, spoustu jsem se toho dozvěděla. Pan primář vykládal moc hezky, fakt věděl, o čem mluví.“

„Přednáška byla zajímavá. Myslím si, že spoustě z nás to vyvolalo různé pocity a přimělo nás to k přemýšlení o plýtvání.“

„Přednáška byla super! Co se týče projevu, stylu prezentace i přínosu pro nás. Po sto letech jsem jednou dával opravdu pozor.“

V obdobném duchu se nesla hodnocení ostatních zúčastněných.

Panu primáři děkujeme.

Mgr. D. Chvátalová (odborná učitelka)Z halové kopané se vracíme šestí

26. 3. 2018

Po delším čase se na sportovní akci školy vydala chlapecká reprezentace. Zdravka v konkurenci sedmi středoškolských týmů ze Žďáru nad Sázavou skončila na halové kopané šestá, když v systému každý s každým porazila Střední školu gastronomickou 9:0. Před ostatními družstvy se musela sklonit a postup jí unikl.

Mgr. Jiří Bubák

 


Archiv