Logo SZŠ a VOZŠ
Střední zdravotnická škola
a Vyšší odborná škola zdravotnická
Žďár nad Sázavou
Logo Kraj Vysočina - zřizovatel

Úspěchy školy

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 11.11.2021

16. 11. 2021

Bylo pro nás velmi potěšující, že se letos může uskutečnit Den otevřených dveří v rámci propagace našich oborů. Rodiče u budoucí uchazeči si prohlédli prostory školy a žáci třetího ročníku oboru praktická sestra a zdravotnické lyceum si pro ně připravili program zaměřený na profesi zdravotní sestry. Zájemci si mohli vyzkoušet odběr krve, aplikaci injekcí, měření krevního tlaku…Vše probíhalo v příjemné atmosféře a k oboustranné spokojenosti.

Pavlína Lysá

 


FESTIVAL VZDĚLÁVÁNÍ 11.11.2021

16. 11. 2021

Svátek Martina 11. listopadu 2021 byl pro naši školu spojený i s propagací školy. Po covidové odmlce se konal Festival vzdělávání v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou. Letošního ročníku se zúčastnilo 89 škol z blízkého i dalekého okolí. Kromě škol zde měly i podniky z našeho města své aktivity a návštěvníci mohli soutěžit o ceny. Naše škola měla tradičně také svůj propagační stánek. V příjemné atmosféře se žáci třetích ročníků zdravotnického asistenta i lycea společně s pedagogy snažili předat co nejucelenější informace o možnostech studia na naší škole, včetně navazujícího studia a možnosti uplatnění. Návštěvníků z řad rodičů a budoucích středoškoláků bylo opravdu velké množství. Těšíme se na další ročník.

Pavlína LysáKlub v 9 centrum služeb pro podporu duševního zdraví

26. 10. 2021

V rámci projektového dne žáci druhého a třetího ročníku navštívili Klub v 9 centrum služeb pro podporu duševního zdraví. Toto centrum poskytuje služby v rámci Oblastní charity Žďár nad Sázavou.  Jejich cílovou skupinou jsou dospělí lidé s duševním onemocněním. Věkové omezení je od 18ti do 70let. Tato služba je ambulantní, tj. klienti dochází dle svých možností do zařízení a zároveň je to služba terénní, kdy pracovníci dochází za klientem do jeho domácího prostředí.

Je jim zde poskytována poradenská služba, nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu a soběstačnost, výchovné a vzdělávací činnosti. Také pomoc při uplatňování práv, zájmů a obstarávání osobních záležitostí včetně fakultativních služeb, např. doprovod na úřady, doprava. 

Po celou dobu exkurze se nám věnovaly sociální pracovnice, které nám velice erudovaně povyprávěly o službách, činnosti zařízení, klientech a jejich potřebách včetně možností zařízení, které jim můžou poskytnout. Odpovídaly na dotazy žáků. Následně nás provedly po celém zařízení.           

Mgr. Petra Bednářová


SPORTOVNÍ ÚSPĚCHY KATEŘINY MIČKOVÉ z 3.A

13. 10. 2021

Káťa Mičková nás opakovaně překvapuje svými sportovními výsledky v triatlonu. Jejím posledním úspěchem je 12. místo na Mistrovství Evropy. Do tohoto závodu postoupila ze semifinále z 90. závodnic celé Evropy jako nejlepší Češka. V dalším závodě čtyřčlenných štafet pak společně s dalšími reprezentanty ČR obsadila 7.místo.  

MOC GRATULUJEME A DĚKUJEME ZA REPREZENTACI ŠKOLY!!!


SPORTOVNÍ ÚSPĚCHY KAROLÍNY ŠTĚPÁNOVÉ z 3.A

13. 10. 2021

Kája se dne 2.10.2021 zúčastnila již X. ročníku BJJ Rebel cup ve Frenštátu pod Radhoštěm s mezinárodní účastí. Opět si Kája dala vyšší cíle a zápasila, jak ve své kategorii juniorek (16 - 17 let), tak i v kategorii žen (18 - 30 let) a zároveň vyzkoušela své schopnosti a dovednosti i v rámci kategorie pokročilých tzn. blue belt. Rozhodně se v těchto kategoriích neztratila a domů dovezla všechny cenné kovy 1 x zlato, 1 x stříbro a 1 x bronz (zde rozhodovala váha závodnic, protože měli stejně bodů 1-3 místo).

Dalším krásným výsledkem byla AJP TOUR BJJ v Praze (nejvyšší soutěže BJJ v ČR), která se konala dne 09.10.2021. Zde Kája opět dokázala v kategorii žen do 62 kg všechny své soupeřky porazit a získat tak cenné zlato do své sbírky.

MOC GRATULUJEME A DĚKUJEME ZA REPREZENTACI ŠKOLY!!!


Bezbariérový den

12. 10. 2021

Dne 7. 10. 2021 jsme se zúčastnily bezbariérového dne ve Žďáru nad Sázavou.
Akce pro nás byla velmi přínosná a poučná. Zkusily jsme si, jak se pohybují vozíčkáři, slepci, maminky s kočárky a jinak hendikepovaní lidé po Žďáře.
Bylo velmi náročné se dostat přes obrubníky či do autobusu s invalidním vozíkem, na kterém sedí člověk.
Cestu, kterou jsme šli, nám komentovali zkušení zástupci města a pán, který se na vozíku pohybuje denně.
Určitě nám to dalo jiný pohled na cesty a chodníky v našem městě.

Veronika Kašíková, Jana Janíčková – žákyně 4. L


Harmonizační dny

6. 10. 2021

V průběhu měsíce září se žáci 1.A a 1.L zúčastnili harmonizačních dnů, které se konaly v místní Sokolovně pod vedením Mgr. Petry Bednářové a Mgr. Marka Papouška. První den byl zaměřen na seznámení žáků mezi sebou a třídním učitelem a den byl ukončen zážitkovou cestou odvahy kolem Zelené hory. Druhý den probíhaly aktivity na posílení důvěry v kolektivu. Žáci hodnotili akci jako velmi zdařilou.

MVDr. Renata Hamerníková, Mgr. Michaela Brabcová


DEN S OBCHODKOU

1. 10. 2021

V pátek 24. 9. 2021 jsme měli možnost být součástí akce Den s obchodkou. Místní Střední škola obchodní a služeb SČMSD pořádala největší setkání svých současných, budoucích i minulých studentů. Nás přizvala jako spolupracujícího partnera. Měli jsme možnost nahlédnout do různých oborů této školy a přiučit se jejich kuchařskému, cukrářskému, kosmetickému, kadeřnickému a dalšímu umění. Na oplátku jsme jim umožnili cítit se jako starý člověk pomocí simulačního obleku pro imitaci stáří, změřit si krevní tlak a další vychytávky pro změnu z naší školy. Akce byla ve velmi příjemné atmosféře.
Děkujeme za pozvání!

Pavlína Lysá


Projektový den ve škole

7. 9. 2021

Letošní školní rok u nás začal trochu netradičně. Po loňské distanční výuce jsme začali pozvolna. I když naší maturanti měli poměrně náročné téma. Přijeli opět naši partneři z ProgressRescue Lukáš a Lukáš a prohlubovali znalosti a hlavně praktický nácvik při dopravních nehodách. Zaměřili se na bezpečnost účastníka dopravní nehody a hlavně na efektivní pomoc. Ta se netýkala pouze zdraví, ale také ochrany zachránců, jejich posádky a ostatních účastníků v silničním provozu. Díky zkušenostem z pracovního i osobního života přednášejících a jejich přátelském přístupu bylo dopoledne velmi prima.

Pavlína Lysá


PRVNÍ POMOC PRO ZAMĚSTNANCE MATEŘSKÝCH ŠKOL

7. 7. 2021

Na začátku července jsme uspořádaly školení první pomoci pro zaměstnance z mateřských škol. V domluvených časových intervalech se tu střídaly skupinky po dvou hodinách a účastnily se teoretické i praktické přípravy. Praktické modelové situace si připravili žáci budoucího třetího a čtvrtého ročníku.

Teoretický blok:

 • Kardiopulmonální resuscitace
 • Krvácení
 • Zlomeniny
 • Šok
 • Popáleniny
 • Epileptický záchvat
 • Alergická reakce

Praktický blok:

 • Nácvik znalostí při modelových situacích

Celé školení probíhalo ve velmi příjemné atmosféře. Moc děkujeme našim žákům, za profesionální výkony.

Mgr. Iva Holemářová, Mgr. Pavlína Lysá


PROJEKTOVÝ DEN SOUTĚŽ V PRVNÍ POMOCI

1. 7. 2021

28. června 2021 se po covidové odmlce konalo školní kolo soutěže v první pomoci.

Na třech stanovištích s modelovými situacemi se snažili žáci prvních a druhých ročníků o  poskytování první pomoci. Jejich starší spolužáci z třetího ročníku, společně s 5 dětmi zaměstnanců školy se ujali role figurantů. Pro věrohodnost poranění, byli všichni figuranti namaskováni. – „ tekla jim krev, měli popáleniny, epileptický záchvat, úraz elektrickým proudem, byli v bezvědomí…“

Na dvou stanovištích probíhala názorná odborná instruktáž uvolnění DC pomocí nejmodernější pomůcky k Heimlichovu hmatu a používání termoizolační folie. Zde si žáci pod vedením odborníků měli možnost vše vyzkoušet.

Aby nebyli zahlceni pouze odbornými výkony, připravili jim pedagogové i odpočinková stanoviště. Zde se mohli realizovat ve sportovních výkonech, hlavolamech, jazykolamech, manuální zručnosti, cizích jazycích, fyzice, a to vše zábavnou formou.

Akce zúčastnila i naše partnerská organizace ProgressRescue. Profesionální záchranáři předali studentům odborné i své osobní rady v případě dopravní nehody, zajištění místa, postupu poskytování celkové pomoci i první pomoci Mezi profesionálními záchranáři v této společnosti působí i jako lektoři  žáci a studenti naší školy, kteří prochází specializovaným výcvikem.

Jako hosti zde byli i zástupci Červeného kříže, se kterými nás pojí též mnohaletá spolupráce.

Naši žáci si vyzkoušeli ošetřovat poranění, se kterými se mohou v běžném životě setkat. Posledních několik měsíců nebylo určitě pro nikoho z nás příjemných a mnohé to ovlivnilo i ve vzdělávání.  Díky tomuto dnu se všichni zúčastnění mají možnost lépe zorientovat v dopravní nehodě i v postupech zachraňujících život.

Děkuji všem, kteří pomáhali s realizací a také těm, kteří se nebáli soutěžit!

Pavlína Lysá

https://zdarsky.denik.cz/zpravy_region/krev-a-narek-zranenych-studenti-ze-zdravky-davali-dat-prvni-pomoc-podivejte-se-2.html


K. H. Borovský v Havlíčkově Borové a Havlíčkově Brodě

1. 7. 2021

Dne 21. 6. 2021 se studentky a studenti II. ročníků v doprovodu pedagogického dozoru zúčastnili jednodenní exkurze. Jejím cílem bylo přiblížit jak životní osudy, názory, tak také novinářské a literární působení významné osobnosti českého národního obrození - K. H. Borovského.

Prvním bodem exkurze byla návštěva rodného domu K. H. Borovského v Borové u Přibyslavi, kde jsme si nejdříve vyslechli přednášku o této významné osobnosti. Informováni jsme byli také o Havlíčkově dceři Zdeňce a jejích životních osudech.

Následně jsme si individuálně prohlédli vystavené exponáty, měli jsme také možnost zakoupit si upomínkové předměty. Průvodkyně nám také předala některé tištěné materiály o Havlíčkově životě a působení v českém státě a také informace o pramenech k tomuto tématu. Prošli jsme se také k borovskému kostelíčku a ocenili krásný výhled do okolí. V městysu jsme též vyhledali Olšiakovu sochu K. H. Borovského, nově instalovanou při příležitosti dvoustého výročí narození K. H. Borovského na jedné z borovských soukromých zahrad.

Pak jsme se vydali do Havlíčkova Brodu, kde jsme si prohlédli Havlíčkův dům. Zde nám průvodce nejdříve přiblížil vystavené exponáty, vysvětlil i vznik tzv. havlíčkovského kultu, který vznikl po Havlíčkově smrti.

Mgr. M. Mazlová


Po stopách J. Haška

1. 7. 2021

Studenti III. L se v doprovodu pedagogického dozoru zúčastnili 22. 6. 2021 jednodenní exkurze. Jejím cílem bylo přiblížit životní osudy, názory a také literární působení významné osobnosti české literatury I. pol.20. století-Jaroslava Haška.

Prvním bodem exkurze byla Památníku J. Haška v Lipnici u Havlíčkova Brodu, kde jsme si vyslechli výklad a následně zhlédli expozici věnovanou J. Haškovi, a to včetně krátkého filmu věnovaného této osobnosti.

Dále jsme navštívili hrob J. Haška v Lipnici a také hrad Lipnice, kde J. Hašek působil jako průvodce.

Poté bylo možno poobědvat v restauraci U České koruny, tedy na místoě, kde J. Hašek po určitou dobu bydlel a také zde napsal některá svá díla. Mj. zde vznikla také část jeho díla Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Dále jsme se vydali na procházku do okolí Lipnice n. Sázavou, a to za cílem prohlédnout si sochy R. Dvořáka, jež jsou instalovány v okolí Lipnice a jsou inspirovány právě Haškovým dílem.

Akce se zdařila, cíl exkurze byl splněn.

Mgr. M. Mazlová


Lucie Kadlecová a Lukáš Kos na ENERSOLU 2021

15. 6. 2021

Začátkem června se konala krajská konference se soutěžní přehlídkou žákovských projektů Enersol 2021. Přehlídka se konala v prostorách kongresového sálu KÚ Kraje Vysočina pod záštitou radního pro oblast školství Jana Břížďaly a za účasti předsedy Senátu Miloše Vystrčila a hejtmana Vítězslava Schreka.

Práce našich studentů byly vybrány první porotou a postoupily do krajského kola, ve kterém svoji práci prezentovali a obhajovali před porotou. Lucie i Lukáš si připravili velmi pěkné prezentace. Lucie soutěžila v kategorii Enersol a inovace s prací nazvanou Zálohování PET lahví. Lucka se umístila na krásném 3. místě. Lukáš soutěžil v kategorii Enersol a praxe s prací nazvanou Slaměný dům.

Děkujeme oběma studentům za velmi pěknou reprezentaci naší školy.

MVDr. Renata Hamerníková


Úspěchy naší žákyně Kateřiny Mičkové

7. 6. 2021

Blahopřejeme naší žákyni Kateřině Mičkové, která obsadila v minulém týdnu v Polsku, na závodech Evropského poháru juniorů celkově 15. místo a mezi dorostenkami 4. místo.
16. 6. 2021 odjíždí na Mistrovství Evropy juniorů do rakouského Kitzbühelu a dále na závod Evropského poháru juniorů do rakouského Welsu. Přejeme Kateřině úspěšné dokončení závodů.


Projektový den ve škole

12. 5. 2021

Distanční výuka „jinak“

Ve dnech 3. a 4. 5. 2021 proběhla distanční výuka netradiční formou. Žáci 1. – 3. ročníků po oba dva dny plnili úkoly:

 • představení svého města/obce
 • pozvánka do svého bydliště
 • nafocení TOP 10 míst a vytvoření video slovníku

Uvedené úkoly zpracovali nejen česky, ale i anglicky, popř. německy, rusky.

UKÁZKY NĚKTERÝCH PRACÍ


Okresní kolo olympiády v Anglickém jazyce - kategorie III.C

10. 5. 2021

Tereze Benákové děkujeme za reprezentaci školy v okresním kole olympiády v Anglickém jazyce a zároveň gratulujeme ke krásnému umístění na 3. místě.

 


Poděkování z oddělení Chirurgie 3, Nemocnice Nové Město na Moravě

22. 4. 2021

Vážená paní ředitelko,

obracím se na Vás s prosbou o další předání poděkování  sestrám - žákyňkám, i tyto v dnešní nelehké době sloužily na našem oddělení Chirurgie 3, jmenovitě: Jíchové Kristýně, Veselé Kristýně a Satrapové Elišce.

Velmi oceňuji jejich neskutečné pracovní nasazení, zodpovědnost, ochotu a vstřícnost, se kterou jsem se u budoucích sestřiček setkala. Jejich hluboce lidský přístup k pacientům, vlídnost, úsměv a starostlivost o jejich potřeby rozhodně přispěly k zvládání chodu oddělení bez zbytečného stresu jak pro pacienty s onemocněním Covid-19, jejichž přísun byl na naše oddělení téměř kontinuální, tak pro personál – nás sestry i lékaře. Přestože se vše dělo takříkajíc „ za pochodu“ a velmi rychle, dařilo se nám s jejich pomocí zajistit plnohodnotné vykrytí služeb a minimalizovat obavy a strach pacientů z neznáma při potížích, které nemoc provází. Vždy si našly čas s nimi promluvit, usmát se na ně, vysvětlit úkon…

Mohla bych pokračovat dále a dále, ale není doba na dlouhá vyznání, považuji za důležitý obsah, který jsem chtěla sdělit, že si jejich pomoci nesmírně vážím a považují jejich přístup za předzvěst vysoce profesionálního přístupu při budoucím výkonu profese, kterou si vybraly – zdravotní sestry, a to se mi snad povedlo.

Děkuji z celého srdce za úžasnou péči, moc si vážím toho, že tyto žákyňky a Mgr. Bednářová pomáhaly právě na našem oddělení. Samozřejmě, že děkuji i pedagogům, kteří jim vštípili základy a zásady péče a patřičné znalosti, aby praxi zvládaly.  A také na ně bedlivě dohlíželi. Bez nich by to nešlo. 

Za kolektiv sester chirurgie 3 Lubomíra Koloditsová


Poděkování z oddělení ARO a NIP, Nemocnice Nové Město na Moravě

21. 12. 2020

/res/file/podekovani-z-nemocnice-nove-m.-n.-mor..pdf


Poděkování naší studentce z LDN 5 Mostiště

16. 12. 2020

 Vážená paní ředitelko,

chtěla bych touto cestou poděkovat Vaši studentce Lence Dvořákové za její výpomoc a ochotu při péči o naše pacienty v náročné epidemiologické situaci i mimo ni. Velice nám pomáhá i v tomto období, kdy je na našem odd. covidová situace, doufejme, zažehnána, ale personálu stále nedostatek.

Velmi oceňuji její pracovní nasazení, ochotu, vstřícnost a zodpovědnost. Vždy jsem se na ni mohla spolehnout.
Léňa je u pacientů velmi oblíbená a do našeho kolektivu rychle zapadla. Doufám, že naše spolupráce bude pokračovat i nadále.

S pozdravem 

Kateřina Blahová
staniční sestra LDN 5 Mostiště


Poděkování z oddělení chirurgie 3, Nemocnice Nové Město na Moravě

14. 12. 2020

Vážená paní ředitelko,

 obracím se na Vás s prosbou o předání poděkování  sestrám - žákyňkám, které v dnešní nelehké době sloužily na našem oddělení Chirurgie 3, jmenovitě: Erik Jaluška,Běta Pečínková, Renata Němcová a paní Mgr. Bednářové.

Velmi oceňuji jejich neskutečné pracovní nasazení, zodpovědnost, ochotu a vstřícnost, se kterou jsem se u budoucích sestřiček setkala. Jejich hluboce lidský přístup k pacientům, vlídnost, úsměv a starostlivost o jejich potřeby rozhodně přispěly k zvládání chodu oddělení bez zbytečného stresu jak pro pacienty s onemocněním Covid-19, jejichž přísun byl na naše oddělení téměř kontinuální, tak pro personál – nás sestry i lékaře. Přestože se vše dělo takříkajíc „ za pochodu“ a velmi rychle, dařilo se nám s jejich pomocí zajistit plnohodnotné vykrytí služeb a minimalizovat obavy a strach pacientů z neznáma při potížích, které nemoc provází. Vždy si našly čas s nimi promluvit, usmát se na ně, vysvětlit úkon…

Mohla bych pokračovat dále a dále, ale není doba na dlouhá vyznání, považuji za důležitý obsah, který jsem chtěla sdělit, že si jejich pomoci nesmírně vážím a považují jejich přístup za předzvěst vysoce profesionálního přístupu při budoucím výkonu profese, kterou si vybraly – zdravotní sestry, a to se mi snad povedlo.

Děkuji z celého srdce za úžasnou péči, moc si vážím toho, že tyto žákyňky a Mgr. Bednářová pomáhaly právě na našem oddělení. Samozřejmě, že děkuji i pedagogům, kteří jim vštípili základy a zásady péče a patřičné znalosti, aby praxi zvládaly.  A také na ně bedlivě dohlíželi. Bez nich by to nešlo. 

                                                                                                                                                                                                                  Za kolektiv sester chirurgie 3 Lubomíra Koloditsová


Poděkování našim studentkám z Nemocnice Havlíčkův Brod

11. 12. 2020

/res/file/podekovani_nemocnice-hb.pdf


Poděkování z oddělení urologie, Nemocnice Nové Město na Moravě

30. 11. 2020

Vážená paní ředitelko RNDr. Marie Vystrčilová,

dovolte mi, abych touto formou poděkovala zdravotním sestrám Mgr. Chvátalové Dagmar a Mgr. Petře Bednářové z Vaší organizace za  pomoc při péči o  Covid pozitivní pacienty. Obzvlášť velký dík patří studentkám Havlové Marii a Zdeňce Dvořákové. Jejich profesionální péče a lidský přístup byly pro nás a pacienty velkou pomocí a  psychickou oporou. Díky této pomoci jsme dokázaly pečovat o velké množství pacientů a udržely jsme chod našeho oddělení. Pomáhají nám zvládat krizovou personální situaci způsobenou výpadky personálu v souvislosti s koronavirovou nákazou či karanténou.  Velice si vážíme jejich ochoty, obětavosti a vstřícného přístupu. Jsou vždy usměvavé, pečlivé (nikdy se nezapomněly zeptat, zda je vše v pořádku), v rámci jejich kompetence se vždy snažily pomoci.  Velmi přispěly k psychické pohodě všech pacientů.

Ještě jednou děkuji a přeji všem zaměstnancům a studentům hodně zdraví, štěstí a úspěchů v profesionálním i osobním životě.

Mgr. Šárka Suchá
vrchní sestra urologie
Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace


Velké poděkování od Novoměstských sociálních služeb

24. 11. 2020

Paní ředitelko,

v měsíci říjnu a listopadu nám pomáhaly v péči o klienty pečovatelské služby Vaše studentky. O Covid pozitivní klienty pečovaly Kristýna Jíchová a Jarmila Příhodová. O klienty v terénu dále pečovaly Míchalová Karolína, Prombergerová Adéla. Všechny pracovaly v dvanáctihodinových směnách. Poděkování předávám od přímých nadřízených, které oceňovaly především odbornost studentek, jejich spolehlivost a obětavost. Pochvala přišla také od klientů.

Já osobně si nesmírně cením ochoty zapojit se do náročné péče a celkového nasazení v náročných dvanáctihodinových směnách. V kolektivu zaměstnanců studentky byly také velmi oblíbené. Situace ve službě byla velmi náročná jak fyzicky, tak psychicky. Po určitých zkušenostech vím, že není samozřejmé, že studenti jsou ochotni takto pomáhat.

(Původně jsme měli seznam více jak 20 dobrovolníků, kteří nám však z různých důvodů odmítli do služeb nastoupit). Ještě jednou za všechny zaměstnance poděkování i Vám za to, jak jsou Vaše studentky pro praxi připraveny.

S přáním všeho dobrého 

Ing. Hana Janů
Ředitelka NSS

 


Úspěch naší studentky Kateřiny Mičkové v každoročně pořádané soutěži Talent Vysočiny

29. 6. 2020

Jde o soutěž, která je pořádána již 25let.

Soutěží se celkem v pěti samostatných oborech – humanitní, technický, přírodovědný, umělecký a sportovní.
Nominováni mohou být žáci a studenti základních a středních škol, které mají sídlo v celém kraji Vysočina.
Nominaci jako takovou podává škola organizátoru soutěže, což je Active club Žďár nad Sázavou.
Ze všech nominovaných žáků a studentů z jednotlivých oborů vybere komise složená z představitelů kraje Vysočina pět nejlepších, kteří postupují do slavnostního vyhlášení.

Kateřina se dostala mezi pět nejlepších sportovců (celkem jich bylo z kraje Vysočina nominováno do soutěže 27) a účastnila se tedy slavnostního vyhlášení, které se konalo dne 23.6.2020 v Kulturním domě ve Žďáře nad Sázavou. Z těchto pěti nejlepších sportovců byl pak vyhlášen celkový vítěz, který se stal „Talentem Vysočiny“. Kateřině se nepodařilo dostat až na nejvyšší stupínek, avšak skončila, dle sdělení organizátorů na 3.místě.  Může nás těšit, že mezi pěti nejlepšími byla jako jediná dívka.

Kateřina byla nominována v oboru sportovním, neboť je úspěšnou triatlonistkou (sportu, který kombinuje tři vytrvalostní disciplíny – plavání, cyklistika, běh).

V současné době je zařazena v dorostenecké reprezentaci České republiky.

Největší úspěchy v sezoně 2019:

Vítězka Olympiády dětí a mládeže - triatlon
Vítězka celkového hodnocení Českého poháru v triatlonu
Mistryně republiky v individuálním závodě - triatlon
Mistryně republiky v týmových štafetách – triatlon
Vicemistryně republiky v individuálním závodě – aquatlon (kombinace plavání – běh)


Florbalistky vyhrály okresní kolo

25. 2. 2020

Okresní kolo ve florbale dívek ovládly studentky ze Zdravky. Uspěly v konkurenci osmi středních škol, když ve finále zdolaly SPŠ Žďár 2:0. Jako jediné si zajistily postup do krajského kola v Jihlavě, které se uskuteční 19. března.

Tým pod vedením ostřílené kapitánky Lucie Mazourkové sice v úvodním zápase turnaje padl s Gymnáziem Žďár, od té doby už ale pouze vyhrával. Po vítězství 4:0 nad žďárskou SŠ obchodu a služeb porazil v důležitém měření SOŠ Nové Město 3:0 a při bodové shodě opanoval skupinu díky nejlepšímu skóre. V semifinále vzala Mazourková odpovědnost na sebe a s podporou družstva otočila duel s Biskupským gymnáziem Žďár (2:1). Ve finále už si děvčata nenechala zlaté medaile vzít. Díky brankám Pečínkové s Pelikánovou slavily parádní triumf! WE ARE THE CHAMPIONS!

„Holky sice první zápas prohrály, ale od začátku bylo jasné, že mají kvalitu na to, aby turnaj vyhrály. Jsem rád, že všechny pochopily svoji roli v týmu a dokázaly makat pro tým. Speciální pochvala patří Gabriele Piskačové, která při absenci brankářky poklekla mezi tři tyče a v důležitých momentech soupeřky vychytala,“ smekl učitel Jiří Bubák.

Sestava Zdravky: Piskačová – Pečínková, Mazourková, Pelikánová, Míchalová, Němcová, Lacinová, Božková, Ondráčková, Loukotová, Štěpánová, Žižková.


Okresní kolo ve florbale chlapců

21. 1. 2020

Stejně jako loni končíme šestí

Florbalový tým chlapců odehrál v úterý 21. ledna okrskové kolo středních škol. Ve skupině narazil na žďárské školy SŠ obchodu a služeb a SPŠ Strojírenská, s nimiž oba zápasy prohrál. „Hned první utkání pro nás bylo naprosto klíčové, bohužel přišlo hned na úvod turnaje. Kluci sice rychle vedli 2:0 a už pomalu mysleli na postup do semifinále, ale soupeř stihl ještě do přestávky vyrovnat, nakonec duel otočil na 4:2. Ve druhém utkání jsme narazili na mnohem lepší tým a zbyl na nás duel o konečné 5. místo. V něm jsme podlehli Biskupskému gymnáziu a skončili šestí,“ popisuje průběh turnaje učitel Jiří Bubák. „Kluci bojovali, bohužel jim chybí herní praxe. V týmu jsme ale neměli jediného čtvrťáka, když kluci budou chodit společně trénovat, příští rok budeme lepší,“ uzavírá Bubák.

Sestava: Cymrykovyč – Janáček, Novák, Kopřiva, Němec – Žák, Brúha, Rundštuk, Stránský, Dostál.


I k nemocným dětem a seniorům zavítal Mikuláš

10. 12. 2019

Jako každý rok se i letos naši žáci převlékli do kostýmů Mikuláše, čerta a anděla, aby svou přítomností, pěkným slovem a nadílkou potěšili nemocné děti a seniory v Nemocnici v Novém Městě na Moravě a ve stacionáři a Seniorpenzionu ve Žďáru nad Sázavou. V nemocnici rozdávala nadílku nemocným třída 3.A, ve zařízeních ve Žďáru a v naší škole se této funkce ujala třída 3.L.

I když naši žáci některé dojali k slzám a jiným vykouzlili úsměv na tváři, každopádně jim patří za tuto akci velké poděkování.

Mgr. Iva Ošťádalová


Volejbalistky skončily čtvrté

6. 12. 2019

Volejbalové družstvo dívek Střední zdravotnické školy se první prosincové úterý představilo ve žďárské hale na Bouchalkách na okresním kole středních škol. O postup do krajského kola si to rozdalo sedm týmů. Zdravka v základní skupině prohrála s Biskupským gymnáziem Žďár 0:2 a porazila SOŠ Bystřice 2:0.

Z druhého místa narazila v semifinále na nejlepší tým skupiny A - Gymnázium Žďár, kterému po velkém boji podlehla 1:2 na sety. Pro celkového vítěze turnaje šlo nakonec o jedinou ztrátu setu v celém okresním kole.

Jak už to tak ve sportu někdy bývá, vynikající výkon vystřídal podprůměrný a následné utkání o 3. místo jsme nezvládli. Prohra 0:2 s bystřickým gymnáziem znamenala, že dívky zůstaly bez medaile čtvrté.

Mgr. Jiří Bubák


Poděkování žákům školy

26. 11. 2019

Děkujeme všem žákům SZŠ za skvělou reprezentaci naší školy při oslavě 17. listopadu na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou. Představení s ukázkou první pomoci před a po roce 1989 se setkalo s kladným ohlasem žďárské veřejnosti. 


Úspěch Bety Pečínkové

26. 11. 2019

Ve dnech 4. 11. – 10. 11. 2019 se naše žákyně Alžběta Pečínková zúčastnila Mistrovství světa v cyklotrialu v čínském městě Chengdu. I přes vysokou náročnost a konkurenci se Bety umístila na krásném 6. místě. V týmové soutěži pak české družstvo obsadilo 4. místo. Gratulujeme k velkému úspěchu a přejeme další skvělá umístění!


Zeptej se babičky a dědy

26. 11. 2019

Studenti 3. S se zapojili do soutěže Zeptej se babičky a dědy v rámci Festivalu svobody ve Žďáře nad Sázavou. Na dané požadavky vytvořili video dlouhé 15 minut, které sdíleli na YouTube. Vyhodnocení soutěže se konalo 17. listopadu v Café u tety Hany. Studenti zdravotnické školy se umístili na velice pěkném druhém místě. Gratulujeme!


Kurz první pomoci u dopravní nehody

22. 11. 2019

Ve čtvrtek 21.11. 2019 se část zaměstnanců zúčastnila akce První pomoc u dopravní nehody.  Realizoval ji náš spolupracující partner agentura Progressrescue. Záchranáři nás v teoretickém bloku provedli bezpečností u DN, zásadami komunikace s dispečinkem, první pomocí u bezvědomí, masivního krvácení, zajištění tepelného komfortu. Vše doplnili autentickými nahrávkami z dispečinku. Po ukončení teoretického bloku jsme zasahovali při modelové autonehodě. Většina z nás si uvědomila, jak důležité je zachovat klid a rozvahu v těchto situacích. Pod tlakem jsme se všichni snažili poskytnout první pomoc, ale ne všichni jsme se svým zásahem pod vlivem emocí byli spokojení. Díky velmi příjemné atmosféře a velmi profesionálnímu výkonu záchranářů, figurantů, instruktorů a školitele z řad hasičů, jsme se všichni shodli, že školení budeme opakovat, abychom byli co nejvíce připraveni na pomoc v této vypjaté situaci.

Pavlína Lysá


Okresní kolo v basketbalu

18. 11. 2019

Dva dny před jubilejní třicátou vzpomínkou na 17. listopad chtěl pozvednout prapor školy i basketbalový tým chlapců. Sedm studentů SZŠ bojovalo na okresním kole v basketbalu. Z šesti škol obsadili ve žďárské hale na Bouchalkách poslední místo. „Na soupeře ve skupině jsme neměli, ale k utkání o 5. místo jsme přistoupili se vší vážností. Bohužel SOŠ Bystřice jsme těsně podlehli 7:12. Škoda. Kluci, díky za reprezentaci školy,“ řekl k akci učitel Jiří Bubák.


Festival vzdělávání

15. 11. 2019

14. listopadu 2019 jako každým rokem probíhal v domě kultury ve Žďáře nad Sázavou festival vzdělávání. Letošního ročníku se zúčastnilo 87 škol z blízkého i dalekého okolí. Naše škola měla tradičně také svůj propagační stánek. V příjemné atmosféře se žáci třetích ročníků zdravotnického asistenta i lycea společně s pedagogy snažili předat co nejucelenější informace o možnostech studia na naší škole, včetně navazujícího studia a možnosti uplatnění. Návštěvníků z řad rodičů a budoucích středoškoláků bylo opravdu velké množství. Těšíme se na další ročník.

Pavlína Lysá


30. výročí sametové revoluce

12. 11. 2019

Úvaha k 17. listopadu

Chceme si v těchto dnech připomenout události, které se zde a na mnoha dalších místech naší země staly před třiceti lety, události, které změnily směr, kam se naše země ubírala.

Pokud bychom přirovnali společnost k lidskému organismu, je nutné říct, že i ten bývá někdy nemocen. A nemoc je potřeba léčit, což je doménou nás, budoucích zdravotníků. Některé nemoci se neprojeví viditelnými příznaky hned, ale poté, co nemoc udeří plnou silou, může velmi ublížit. A stejné je to se společností. Závist, neochota pomoci, sebestřednost, nezájem jsou příznaky nemoci, která není ihned viditelná, ale může otrávit celý organismus našeho společenství.

Společnost byla před třiceti lety velmi nemocná, a to nejen tělesně, ale i duševně, a pokud je nemocná byť jen část společnosti, je potřeba ji léčit. Chtěl bych jménem svých „spolužáků před lety“ poděkovat těm, co se nebáli postavit na stranu pravdy a spravedlnosti, těm kteří se nebáli léčit náš společný organismus i za cenu trestu, který mohl v případě neúspěchu následovat.

Vojtěch Novák (student III. L)


Okresní kolo ve stolním tenise

12. 11. 2019

 Ve čtvrtek 7. listopadu se tři studenti SZŠ zúčastnili okresního kola ve stolním tenise chlapců. Z osmi škol obsadili ve žďárské herně u zimního stadionu 7. místo. „Kluci často nastupovali proti soupeřům, kteří se stolnímu tenisu věnují závodně. Přesto dokázali jedno utkání vyhrát. Díky za reprezentaci školy,“ zhodnotil akci Jiří Bubák.


Koláče pro hospic

17. 10. 2019

Ve středu 9. října 2019 se naše škola zapojila do tradiční akce „Koláč pro hospic“, který organizovala Oblastní charita Žďár na Sázavou. Formou dobrovolného příspěvku do charitativní kasičky měli lidé možnost přispět na podporu péče o těžce nevyléčitelně nemocné a umírající lidi a získat tak chutný koláč. Velké poděkování patří žákyním čtvrtého ročníku, které s velkým nasazením oslovovali obyvatele města a vysvětlovali význam zařízení pro nevyléčitelné pacienty -  hospice. Celá akce byla zdařilá a jsme velmi rádi, že naše škola mohla přispět na dobrou věc.

PhDr. Václava Holubová


Pálí to …

9. 10. 2019

Cílová skupina – děti předškolního věku, žáci základních a středních škol, senioři, rodiče, široká veřejnost.

I v letošním školním roce se naše škola zapojila do projektu PÁLÍ TO!, který realizuje Město Žďár nad Sázavou ve spolupráci s Městskou policií ve Žďáře nad Sázavou a neziskovou organizací POPÁLKY.

Cílem projektu je rozvoj základních znalostí a praktických dovedností u termických poranění, zmenšit riziko dalších komplikací způsobených nesprávnou první pomocí, osvětovou činností snížit riziko vzniku a závažnosti tohoto druhu poranění.

Zvýšit právní povědomí rodičů dětí v oblasti přestupkového či trestných činů. Posílit vědomí předškolních dětí o chování v rizikových situacích (dopravní prostředky, návykové látky, vztah k volně pobíhajícím zvířatům).

Naše škola v zastoupení žáků 3.A a odborných vyučujících Mgr. Holemářové, Mgr. Chvátalové a Mgr. Bednářové, participuje v rámci realizace ukázek první pomoci v mateřských školách. Žáci jsou figuranty a zároveň mentory při nácviku krizových situací způsobených termickým poraněním. Oslovují děti a jejich doprovod z řad rodičů, prarodičů a diskutují nad tématikou ošetření jednotlivých ukázek poranění. Celkem se nám během projektu podařilo oslovit 360 dětí v rámci celého Žďáru nad Sázavou.

Zároveň zde dokládáme zpětnou vazbu od učitelek MŠ i veřejnosti a jejich vyjádření ke zdařilosti akcí v jednotlivých mateřských školách.

Dobrý den,
posílám slíbené fotografie z odpolední preventivní akce na naší školní zahradě v MŠ Santiniho. 
Děkujeme za krásné a poučné odpoledne pro děti i rodiče. Líbilo se :-)
 
Marcela Novotná, učitelka

 

Vážená paní ředitelko,

děkuji za včerejší akci na Dopravním hřišti, kterou pořádaly pracovnice MŠ pro malé děti. Moje tři děti různého věku byly nadšené a velmi si to užily.

Můžete-li, prosím přepošlete i hasičům a zdravotníkům.

S poděkováním a pozdravem  Michal Bačovský, rodič


AKCE SOVIČKA

9. 10. 2019

Dne 26. 9. 2019 jsme se zúčastnili preventivní akce pro širokou veřejnost. Akce proběhla pod záštitou Městské policie.

Na organizaci se společně s vyučujícími podílela i děvčata z třídy 1.S a 1. A. Kateřina Houfová, Vanesa Klímová, Nikol Vetešníková, Ester Jalušková a Adéla Nachtigalová

Měli jsme připravené modelové situace s nejčastějšími zraněními dětského věku (odřeniny, popáleniny, zlomeniny). Návštěvníci si mohli prakticky vyzkoušet ošetření jednotlivých poranění. Nejvíce návštěvníků  bylo  předškolního a mladšího školního věku.

Dále jsme měli připraveny písemné úkoly, zaměřené na možná rizika v běžném životě.

Účast byla hojná i s ohledem na velmi příjemné počasí.

Mgr. Iva Coufalová


Třída 3.A navštívila Prahu

26. 9. 2019

V rámci všeobecně vzdělávacích předmětů a odborných předmětů navštívila 18. a 19. září třída 3.A hlavní město Prahu.

Kroky žáků směřovaly k historickým památkám naší země jako např. Karlův most, Staroměstské náměstí, Karlovo náměstí, Národní divadlo, Hrad atd. Součástí procházky byla též návštěva dvou zajímavých výstav. Jenou z nich byla Neviditelná výstava, na které si  žáci mohli vyzkoušet jaké to je být nevidomým. Druhá výstava byla velmi interaktivní a provětrala naše mozkové závity.

Další den žáci navštívili FN Motol, kde si mohli prohlédnout oddělení  dětské hematoonkologie a oddělení kardiovaskulárních nemocní. Zde se seznámili se specifikami léčby a ošetřování nemocných. Určitě všechny velice zaujal přímý přenos z operačního sálu, kde lékaři prováděly výměnu chlopně. Velkým přínosem byla návštěva JIP na tomtéž oddělení, kde se žáci seznámili se způsobem ošetřování nemocných před a po operaci srdce a zároveň si mohli uvědomit, jak je důležitá  prevence srdečních onemocnění.

Odborná exkurze splnila svůj cíl a žáci odjížděli domů plni dojmů a nových poznatků.

PhDr. Václava Holubová


Sportovně-turistický kurz 2019

24. 6. 2019

Studenti 2. ročníků se tradičně „zocelovali“ na oblíbeném sportovně-turistickém kurzu. Pětidenní akce se konala ve Skleném od 17. do 21. června 2019, kam se většina studentů přesouvala ze Žďáru nad Sázavou. Několik žáků bylo ze zdravotních důvodů osvobozeno.

Náplní kurzu byla cykloturistika, pěší turistika, první pomoc, ochrana člověka za mimořádných situací, základy vodáctví (kanoe, jízda na šlapadle), střelba ze vzduchovky, koupání, sportovní hry, orientace v přírodě a mapě, orientační běh a došlo i na stolní hry. Samozřejmostí byl společný táborák. Získané znalosti a dovednosti studenti zúročili v závodech, které je provázely po celých pět dní v rámci „celotáborové“ hry.

Pět dnů jsme prožili bez kázeňských problémů, k čemuž přispělo trio mých báječných kolegyň. Kurzu se zúčastnilo 37 studentů, kteří absolvovali 110 kilometrů na kole. Velkou pochvalu zaslouží všichni, kteří se nebáli, často překonali svá vlastní očekávání a svým tempem úspěšně dorazili až zpět před naši školu!

vedoucí kurzu: Mgr. Jiří Bubák

Pozn.: více fotek na školním facebooku


Poděkování za spolupráci

20. 6. 2019

Vážená paní ředitelko,

rádi bychom Vám poděkovali za spolupráci s Vaší školou, především pak za vstřícnost při uvolnění vašich studentů z výuky, kteří s námi spolupracují v rámci kurzu ,,Zvládání mimořádných situací ve školách". Jedná se o studenty Davida Kondýska, Kateřinu Benešovou a Františka Cymrykovyče, kteří Vaši školu vzorně reprezentují.

Děkujeme a věříme, že budeme nadále úspěšně spolupracovat. 

S pozdravem Lukáš Cakl a Lukáš Jirků

 


Poděkování od Českého červeného kříže za pomoc při organizaci okresní soutěže mladých zdravotníků

20. 6. 2019

/res/file/podekovani_cck.pdf


Kamarádi z Rovečného

18. 6. 2019

Ve středu 12. 6. 2019 jsme na zdravce přivítali milou návštěvu – osm dětí z Dětského domova v Rovečném s jejich paní vychovatelkou.

Naši hosté si prohlédli školu a pak také nakoukli pod pokličku zdravotnictví. Studenti z 2. A si pro ně totiž připravili několik stanovišť, kde si děti např. zkusily změřit tlak nebo teplotu, vyzkoušely si, jak si zdravotníci dezinfikují si ruce. Prohlédly si také některé zdravotnické pomůcky a nástroje používané v nemocnici, zkusily si simulační brýle nejrůznějšího typu apod.

Setkání bylo uzavřeno ve školní jídelně, kde bylo pro všechny zúčastněné připraveno malé pohoštění.

Setkání se neslo ve velmi přátelském duchu, věříme, že se v budoucnu opět setkáme.


UČME SE S NIMI, ABY JINÍ MOHLI ŽÍT!

13. 6. 2019

Naše škola navázala spolupráci s firmou ProgressRescue s.r.o.,  která se zabývá problematikou první pomoci, bezpečnosti a taktikou zvládání krizových a mimořádných situací. 
https://www.progressrescue.cz


Exkurze v Rajhradu

13. 6. 2019

Dne 27. 5. 2019 jsme se zúčastnili exkurze v Hospici sv. Josefa oblastní charity Rajhrad. O půl deváté nás přivítala místní doktorka, která nás seznámila s chodem hospice, objasnila funkci multidisciplinárního týmu. Největší problém je, že zařízení není státní, ale soukromé, proto největší problém je s pojišťovnou, která péči hradí pouze klientům, kteří jsou ve fázi paliativní léčby. Viděli jsme přípravu kaple na smuteční mši za zemřelé klienty. Prošli jsme si celé zařízení, seznámili se s chodem jednotlivých oddělení.

Dále jsme navštívili chráněné bydlení sv. Luisy, které je určené pro klienty s Alzheimerovou chorobou a demencí, kteří jsou schopni se pohybovat po zařízení. Každý den je pro tyto klienty připraven aktivizační plán, při kterém vyrábí různé výrobky nebo se starají o záhony z jahody a zeleninou nebo květiny. Exkurze se nám velmi líbila, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací.


Pálí to …

13. 6. 2019

Cílem projektu je rozvoj základních znalostí a praktických dovedností u termických poranění, zmenšit riziko dalších komplikací způsobených nesprávnou první pomocí. Zároveň snaha osvětovou činností snížit riziko vzniku a závažnosti tohoto druhu poranění. Zvýšit právní povědomí rodičů dětí v oblasti přestupkového či trestních činů. Posílit vědomí předškolních dětí o chování v rizikových situacích (dopravní prostředky, návykové látky, vztah k volně pobíhajícím zvířatům). Zlepšení životního prostředí, životních podmínek pro občany a návštěvníky města Žďáru nad Sázavou. Zapojení veřejnosti do participace, prohlubování aktivního přístupu občanů k pozitivním změnám nejen ve veřejném prostoru, podpora komunitního života.

Cílová skupina – děti předškolního věku, žáci základních a středních škol, senioři, rodiče, široká veřejnost.

Naše škola participuje v rámci realizace ukázek první pomoci v mateřských školách. Žáci jsou figuranty a zároveň mentory při nácviku krizových situací způsobených termickým poraněním. Oslovují děti a jejich doprovod z řad rodičů, prarodičů a diskutují nad tématikou ošetření jednotlivých ukázek poranění.

žáci 2.A, Mgr. Bednářová Petra, Mgr. Holemářová Iva, Mgr. Chvátalová Dagmar

/res/file/plakat_a2.pdf


SOUTĚŽ V PRVNÍ POMOCI

6. 6. 2019

28. května 2019 se jako každý rok konalo školní kolo soutěže v první pomoci. Tradičně se v poskytování první pomoci snažili o co nejlepší výkony žáci 1. a 2. ročníku obou oborů. Jejich starší spolužáci z třetího ročníku, společně s 2 dětmi zaměstnanců školy a 20 žáků průmyslové školy se ujali role figurantů. Pro věrohodnost poranění, byli všichni figuranti namaskováni. – „ tekla jim krev, měli popáleniny, amputované končetiny, byli v bezvědomí…“ Na 12 stanovištích s odbornou tématikou procházeli od ošetřování drobných poranění, k náhlému porodu, úrazům lesních dělníků při práci s motorovou pilou, amputacím až po tragickou autonehodu. Aby nebyli zahlceni pouze odbornými výkony, připravili jim pedagogové i odpočinková stanoviště. Zde se mohli realizovat ve sportovních výkonech, hlavolamech, jazykolamech, manuální zručnosti, cizích jazycích, fyzice a to vše zábavnou formou.

Akce se zúčastnila i naše partnerská organizace ProgressRescue. Profesionální záchranáři hodnotili výkony žáků nejen v akci na stanovišti, ale i při závěrečném hodnocení. Mezi profesionálními záchranáři v této společnosti působí i jako asistenti žáci a studenti naší školy, kteří prochází specializovaným výcvikem.

Jako host zde byl Mgr. Daniel Ubr, ředitel základní školy v Křižanově. Pro tuto školu budou žáci našich prvních ročníků chystat výuku první pomoci v rámci branného dne.

Musíme naše žáky pochválit, neboť všechna stanoviště hravě zvládli. Věříme, že se jim budou zkušenosti s první pomocí v běžném životě hodit. Ne každý si v takové situaci poradí, a proto je dobré trénovat a být připraven pomáhat.

Mgr. Pavlína Lysá

Pokud chcete vidět více fotek, najdete je na našich www stránkách.
https://www.facebook.com/St%C5%99edn%C3%AD-zdravotnick%C3%A1-%C5%A1kola-a-VO%C5%A0Z-%C5%BD%C4%8F%C3%A1r-nad-S%C3%A1zavou-177379422444729/


Exkurze do nemocnice v Novém Městě na Moravě

17. 5. 2019

Dne 3. 5. 2019 naše třída 2.L navštívila Nemocnici v Novém Městě na Morav, se kterou má naše škola velice blízko.  Pro některé z nás to byla úplně první návštěva této nemocnice a ti zbývající měli alespoň možnost poznat nemocnici z jiného úhlu, než jenom z pohledu pacienta.

Ráno jsme se za vydatného deště sešli v budově školy v nemocničním areálu, oblékli jsme si čisté bílé pláště. Rozděleni do dvou skupin jsme absolvovali „dva okruhy”. Prohlídku jsme začali na LDN, kde jsme dokonce díky paní primářce měli možnost nahlédnout do rodinného pokoje. Dále jsme pokračovali podzemní chodbou na interní JIP a interní oddělení. Další zastávka vedla přes dětské, porodní a na chirurgii. Aby toho nebylo málo, navštívili jsme také urgentní příjem a nakonec pokračovali až na patologii, včetně márnice, kde naše prohlídka skončila.

Pro mnohé z nás to byl tvrdý střet s realitou, který nám dal jiný pohled do života a posunul nás o kousek dál. Pro nás všechny to ale určitě byl příjemně strávený den ve společnosti milých sestřiček i doktorů. Velké poděkování ale určitě patří hlavně paní učitelce Holubové a paní učitelce Bednářové za perfektně zorganizovanou akci.

Nicol Dítětová, 2.L


Pozdrav z Anglie :)

14. 5. 2019

Dobrý den :)

Posíláme pozdrav z Plymouth.

Máme za sebou první týden a musíme říct, že je to tu lepší než jsme čekali. Podle zpráv z domova tu máme dokonce i hezčí počasí než v ČR, což v to jsme už vůbec nedoufali. 
Počasí nám přeje, takže se snažíme poznávat město v našem volném čase a to společně se studenty z Třebíče, se kterými si dobře rozumíme :)
Díky Tellusu a jeho programu jsme se tu také seznámili se studenty z Polska, Španělska a Japonska. 
Každé úterý chodíme do školy na karaoke večer, který  je dost zábavný (a co si budeme povídat) i vtipný :)
No a každý čtvrtek máme možnost navštívit " English talking club", kde se hrají různé hry a pak různě diskutuje POUZE v angličtině.
Myslím, že v práci se máme všechny fajn. Je to pro nás ale dost náročné, protože při práci se seniory a zaměstnanci se jazyková bariéra velmi ukáže. Ale všichni jsou tolerantní a hodní a když nerozumíme prostě to zopakují.
Naše pracovní náplň je u všech skoro stejná, prostě kompletní celodenní péče o seniory (hygiena, doprovod, krmení a volnočasové aktivity).
V rodinách jsme spokojené, jen si těžko zvykáme na místní stravovací režim a absenci českého jídla.
Ale zatím, po těch pár dnech...je to tu fajn a věříme, že už to bude jenom lepší, když jsme se konečně rozkoukali :)

Vaše holky z 2.S (Ami, Helča, Míša a Kika) 


ANGLICKÝ VÍKEND 2019

15. 4. 2019

6.ročník anglického víkendu v Nesměři u Velkého Meziříčí, 5. - 7. dubna 2019. Děkujeme všem účastníkům a přejeme hodně štěstí u maturit! "No time for losers, we are the champions of the world" :-) 

Mark and George


Školení v rozšířené první pomoci

29. 3. 2019

11. března 2019 se učitelé i žáci měli možnost školit v rozšířené první pomoci. Lektoři z agentury Progressrescue  z Jihlavy seznámili přítomné s typy ventilace a zajištění dýchacích cest s pomůckami na sofistikované intubační hlavě.  Naučili jsme se ventilovat maskou s dýchacím vakem, dále zavádět laryngeální masku, laryngeální tubus a měli jsme možnost si vyzkoušet intubaci. Zdokonalili jsme se v přiložení turniketu při masivním krvácení a vyzkoušeli přiložení pánevní fixace T- POD. Pomůcky, které jsme si vyzkoušeli, naše škola zakoupila a můžeme je kvalifikovaně používat ve výuce.

19. března 2019 školení se stejnou agenturou pokračovalo, tentokrát na téma porod a ošetření novorozence. Školitelé přivezli model, na kterém jsme si měli možnost vyzkoušet přirozený porod, porod koncem pánevním i porod s omotanou pupeční šňůrou kolo krku novorozence. Školení probíhalo ve velmi příjemné atmosféře a opravdu profesionálními lektory.

Pavlína Lysá


Krajská soutěž ve stlaní lůžek

27. 3. 2019

Dne 20. března se žáci prvního ročníku oboru Praktická sestra zúčastnili prvního ročníku soutěže ve stlaní lůžek. Toto klání se konalo na VOŠ a SŠ Třebíč. Pro soutěžící byl kromě stlaní lůžka připraven kvíz se znalostí z ošetřovatelství a somatologie.

Naši žáci Věra Háčková, Martina Bláhová  a Pavel Janáček prokázali velmi dobré znalosti.

Velká gratulace patří Věře Háčkové za 3. místo v hlavní soutěži – stlaní lůžek.

PhDr. Václava Holubová


SOUTĚŽE ZDRAVOTNICKÝCH VOŠEK

26. 3. 2019

Dne 20. 3. 2019 se studentky druhého ročníku – Anna-Marie Fialová, Adéla Kadlecová, Kristýna Pečínková zúčastnily soutěže „SOUTĚŽ ZDRAVOTNICKÝCH VOŠEK“ Kraje Vysočina.

V průběhu čtyř kol byly poměřovány nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti a schopnosti. Soutěžící prokazovali znalosti a jejich aplikaci v praxi zejména v oblasti anatomie, psychologie, v péči o nemocné, ale zcela neobvyklé byly oblasti, ve kterých museli studenti přesvědčit hodnotitele o své komunikační obratnosti a také o znalostech z historie zdravotnictví (rozpoznávání starších předmětů používaných v péči o nemocné).  

Na naše družstvo dívek jsme velmi hrdi, neboť v celkovém hodnocení získalo krásné druhé místo.

Mgr. Petra Bednářová


Projekt EDISON 2019

27. 2. 2019

Týden se stážisty z cizích zemí dal možnost naší škole dozvědět se více o jiných zemích tím nejlepším způsobem a navíc možnost uplatnit angličtinu v praxi. Mluvit anglicky týden nám dalo některým dost zabrat, ale všechno to kompenzovala zábava s psaním čínských, gruzijských nebo indických skript, pokusy o mluvení v jiných jazycích a učení našeho jazyka bylo také pro některé oříškem. 

V závěru mohu za žáky poděkovat za umožnění takové příležitosti a říci, že na projekt budeme velice rádi vzpomínat.

Karla Navrátilová 2.L


Poděkování

27. 2. 2019

Dobrý den,
touto cestou chci poděkovat za besedu Vašich studentek u nás v MŠ Brodská. Slečny Fialová a Maternová byly dobře připraveny, děti zaujaly a setkání bylo pro děti přínosné a zábavné. Těšíme se na další spolupráci.     

S pozdravem Ondráčková, MŠ Pohádka, Brodská 5


Odborná stáž našich studentek v Anglii

27. 2. 2019

Právě probíhá odborná stáž našich studentek v Anglii. Prostřednictvím fotogragií nahlédněte do města Plymouth.

bližší informace naleznete zde/res/file/prezentace-uk.pptx


Lyžařský kurz se povedl na jedničku!

27. 2. 2019

První ročníky mají za sebou lyžařský kurz. Pětidenní akci přálo počasí i sněhové podmínky, a tak si parta 37 studentů z 1.A a 1.L užívala sluníčko i skluz na běžkách. Ten byl sice ze začátku pro většinu účastníků spíše tím nepříjemným zážitkem, ale v průběhu týdne se vše otočilo a snad si běžecké lyžování našlo u studentů své místo pod sluncem. A u koho ne, ten se alespoň přesvědčil, že dokáže překonat sám sebe a naučit se něco nového. Kopce, které se první a druhý den zdály nezdolatelné, se na závěr kurzu proměnily v normální.

Kromě běžek patřil kurz i milovníkům sjezdových lyží a snowboardů. Zdravka prostě ovládla bílé stopy i Harusův kopec! Kromě lyžování došlo i na plavání, procházky, společenské hry a hlavně porozumění jeden druhému. Prohloubená přátelství jsou tím nejlepším, co účastníky zájezdu mohlo potkat.

Díky všem za skvělý kurz!

Vedoucí kurzu  Mgr. Jiří Bubák


Úspěchy našeho studenta VOŠ

8. 2. 2019

Dobrý den, tak zase dávám o sobě po nějaké době vědět.
Po nevydařeném mistráku jsem se nominoval na závody světového poháru ve Francii a poté v Belgii a na základě toho jsem se dostal i do nominace na Mistrovství Světa v Dánském Bogense, v sobotu 2.2. ve 13:00 se tedy postavím na start kategorie U23 i spolu se 4 reprezentačními kolegy. Na Čt4 to bude živě, tak můžete držet palce u telky :)
Všechny pozdravujte a přeju hezký den, zanedlouho se ukážu ve škole.

 Dan Mayer

Pozn.: foto z Hoogerheide 27.1. 2019


Stříbrná placka pro florbalistky školy

7. 2. 2019

Středa 7. února byla ve sportovní hale na Bouchalkách zasvěcena okresnímu kolu ve florbale dívek. Do Žďáru se sjelo 8 škol, které bojovaly o postup do semifinále ve dvou čtyřčlenných skupinách. Zdravka první utkání nezvládla, podlehla SPŠ Žďár 2:1. Ve zbývajících duelech už ale byla úspěšná a postoupila z 2. místa díky většímu počtu vstřelených branek. „Po výhře nad Bystřicí jsme věděli, že nám stačí zápas s Gymnáziem Velké Meziříčí remizovat, taktiku holky splnily dokonale,“ těší učitele Jiřího Bubáka.

V semifinále Zdravka narazila na Biskupské gymnázium, vítěze skupiny B porazila 3:1 a proklouzla do finále, kde narazila na žďárské gymnázium. O výsledku vyrovnaného duelu rozhodla šťastná branka z velké dálky, která proskotačila chumlem hráček až za nic nevidící brankářku Nikolu Pavlíčkovou. „Výsledek 1:0 byl pro nás krutý, celý druhý poločas jsme gympl tlačili, ale gól jsme bohužel nedali. Utkání by slušela remíza. Tým se mohl během celého turnaje opřít o výbornou brankářku Nikču, které tímto děkuji za vzornou čtyřletou reprezentaci školy. Stejná pochvala patří i Kátě Vrbasové a Áje Danielové,“ říká Bubák.


Postup byl daleko

28. 1. 2019

Florbalový tým chlapců odehrál ve čtvrtek 24. ledna okrskové kolo. Ve skupině narazil na silné celky SPŠ Studentská a SPŠ Strojírenská, s nimiž oba zápasy prohrál. „Kluci v prvním zápase dostali tvrdou sportovní lekci. Ve druhém už se vzchopili k mnohem lepšímu výkonu a hlavně ve druhém poločase odehráli důstojnou partii,“ říká učitel Jiří Bubák.

V utkání o konečné 5. až 6. místo nestačili na Obchodní školu a obsadili poslední 6. místo.


Poděkování studentům a učitelům

19. 12. 2018

Vážená paní ředitelko.
Rádi bychom touto cestou poděkovali studentům a učitelům, kteří u nás na oddělení absolvují odbornou praxi.
Zejména studentům 3. ročníku VOŠZ, kteří nám, zejména v posledních dvou týdnech, jsou nedocenitelnou pomocí. 
Vážíme si vzájemné spolupráce s Vaší školou. 

Přejeme krásné a klidné prožití vánočních svátků Vám a celému učitelskému sboru.

Kolektiv sester z chirurgie 1 v Novém Městě na Moravě.


Vítězství v okresním turnaji dívek

19. 12. 2018

Tým děvčat do 17 let se představil v pátek 14. prosince na okresním florbalovém kole turnaje Florbal Challenge od České florbalové unie. V konkurenci čtyř týmů vyhrál dva zápasy, ve třetím s gymnáziem Velké Meziříčí remizoval a díky lepšímu skóre celý turnaj ovládl. "Zajistili jsme si postup do krajského kola, loni jsme v něm byli třetí, snad se nám podaří bronz minimálně obhájit," říká za tělocvikáře Jiří Bubák a dodává: "Těší mě, že jsme dokázali uspět i přesto, že z loňského družstva nastoupily pouze tři holky. Ty na sebe ale vzaly hlavní zodpovědnost a svými góly dotáhly družstvo ke zlatu. Zbylých sedm hráček je v prvním ročníku, o to je naše vítězství cennější. Dík patří hlavně brankářce Martině Bláhové."

 https://www.ceskyflorbal.cz/stredniskoly/turnaj/detail/117

 


Mikuláš v Nemocnici Nové Město na Moravě - poděkování

11. 12. 2018

Vážená paní magistro,

moc děkuji za včerejší parádní Mikulášské dopoledne, s děvčaty jsem strávila asi hodinu a půl, bylo to moc fajn, líbilo se mi, jak pěkně se chovají k pacientům….vyřiďte jim, že jsou prima.

Moc děkujeme, že se do takové akce pouštíte, pro pacienty je to vytržení...někteří pacienti si děvčata fotili, aby se mohli pochlubit vnoučkům :-)

 V odkazu posílám fotografie. V sobotním Žďárském deníku vyjde kratičká zmínka - jste tam jako škola uvedeni:-)

Ještě jednou moc děkuji a přeji pěkný advent.

 https://drive.google.com/open?id=1g-kXAVjQsCRZKSSX0XbA7BebZ0IJdPTQ

Mgr. Tamara Pecková Homolová
tisková mluvčí
Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace


Pečínková obhájila post české jedničky v trialu! Na MS v Číně skončila sedmá

5. 12. 2018

Úspěšná studentka Střední zdravotnické školy Žďár nad Sázavou Alžběta Pečínková nadále udivuje svými výkony celou školu. Na trialovém kole zdolá téměř každou překážku, což dokazuje po celém světě.
Úspěšná juniorská závodnice má za sebou svou první sezonu v kategorii žen, ve Světovém poháru v Berlíně se dokázala probojovat na pátou příčku, na mistrovství Evropy skončila šestá. To vše bylo solidním základem pro listopadové Mistrovství světa v čínském Chengdu. Naděje českých reprezentačních trenérů směřovaly právě k šestnáctileté hvězdě. Ta v semifinále nasbírala 490 bodů, což znamenalo nenáviděnou sedmou neboli první nepostupovou příčku. Od finálové šestky ji dělilo pouhých 30 bodů. „Umístění si velice vážím a doufám, že se na dalším světovém šampionátu poperu o stupně vítězů,“ říká „naše“ Bety.
Její konec roku byl už podruhé spjat s vyhlášením ankety ČEZ Král cyklistiky 2018. Jejím absolutním vítězem (králem) se po páté stal silniční cyklista Roman Kreuziger. V přímém přenosu České televize z pražského výstaviště byli oceněni také další úspěšní závodníci napříč oblastmi cyklistiky. Na pódium mezi českou elitu po druhé za sebou zamířila i studentka Zdravky Alžběta Pečínková, která obhájila prvenství v kategorii Trial. Za sebou nechala i všechny muže. „Bety je nesmírně skromná a nikde se svými výkony nechlubí, ale my jsme na ni právem pyšní. Za jejími výsledky stojí tvrdá práce,“ vyzdvihuje studentku 2. ročníku tělocvikář Jiří Bubák. Ze srdce jí blahopřejeme!

Mgr. Jiří Bubák


Z volejbalu máme bronz

23. 11. 2018

Volejbalové družstvo dívek bojovalo ve středu 21. listopadu ve žďárské hale na Bouchalkách v okresním kole středních škol o postup do krajského kola. Na turnaj se sjelo šest týmů, Zdravka v průběhu turnaje podlehla pouze žďárským gymnáziím a skončila na krásném 3. místě.

Měli jsme mladý tým, který zanechal na palubovce velmi dobrý dojem. Holky si po zásluze odnesly bronzové medaile a další drobné ceny. Díky za perfektní reprezentaci školy a krásný zážitek :)

 Mgr. Jiří Bubák

 


Zdravka skončila na basketu třetí!

20. 11. 2018

Okresní kolo v košíkové dívek přineslo sedmi studentkám SZŠ Žďár medailovou radost. Tým nestačil pouze na basketbalistkami prošpikovaná družstva žďárských gymnázií a obsadil krásné 3. místo!

Mgr. Jiří Bubák


Okresní kolo ve stolním tenise

6. 11. 2018

V pátek 2. listopadu se tři studenti SZŠ zúčastnili okresního kola ve stolním tenise chlapců. Z osmi škol obsadili ve žďárské herně u zimního stadionu poslední příčku. „Naše umístění vypadá špatně, ale výkony jednotlivců už tak zlé nebyly. Ping-pong hrát umí, kluci jen narazili na lepší hráče,“ zhodnotil akci Jiří Bubák.


DEN, KDY JSME SI PŘIPOMNĚLI DŮLEŽITOST PREVENCE A BOJE PROTI RAKOVINĚ PRSU

24. 10. 2018

Dne 17. 10. 2018 jsme se sešli ve škole v růžové barvě, abychom si připomněli, jak je důležitá osvěta týkající se samovyšetření prsů a znalost nejčastějších příznaků, kterými se může rakovina prsu projevit. Všem, kteří se našeho malého projektu aktivně zúčastnili, děkujeme a budeme se těšit na podporu a spolupráci při nějaké z dalších společných akcí :-)


Koláče pro hospic

22. 10. 2018

Ve středu 3. října 2018 se naše škola zapojila do šestého ročníku kampaně „Koláč pro hospic“, který organizovala Oblastní charita Žďár na Sázavou. Formou dobrovolného příspěvku ve výši 40 korun do charitativní kasičky měli lidé možnost přispět na podporu péče o těžce nevyléčitelně nemocné a umírající lidi a získat tak chutný koláč. Každoročními dodavateli krásných a voňavých koláčků byly lokální pekárny ENPEKA a.s. Žďár nad Sázavou   a Pekařství Řečice. Do celé akce se zapojili studenti třetího a čtvrtého ročníku, kteří s velkým nasazením oslovovali obyvatele města a vysvětlovali význam zařízení pro nevyléčitelné pacienty -  hospice. Celá akce byla zdařilá a jsme velmi rádi, že naše škola mohla přispět na dobrou věc. Rozdáno bylo celkem 1 455 koláčů s výtěžkem 66 985 Kč.

PhDr. Václava Holubová


Poděkování za spolupráci při charitativní akci Koláč pro hospic

22. 10. 2018


Dobrý den, paní Holubová,

 chtěla bych Vám a studentům velice poděkovat za spolupráci na již 6. ročníku charitativní akce Koláč pro hospic ve Žďáře na Sázavou. 
Celkový výtěžek byl rekordních 66 985 Kč. Studenti vybrali v ulicích Žďáru nad Sázavou krásných 11 920 Kč. Tyto finance podpoří Domácí hospicovou péči.

 Tisková zpráva: http://zdar.charita.cz/archiv-aktualit/kolac-pro-hospic-vynesl-ve-zdare-temer-67-tisic-korun/

 Těším se na další spolupráci.

 S pozdravem a přáním hezkého dne

 Mgr. et Mgr. Jitka Milčáková
koordinátorka dobrovolníků a Tříkrálové sbírky na území Oblastní charity Žďár nad Sázavou

 


Den otevřených dveří Nemocnice Nové Město na Moravě

27. 9. 2018

V rámci osmdesátého výročí založení nemocnice, naše škola připravila módní přehlídku vývoje uniforem a ochranného pracovního oblečení.  Modely byli naše studentky včetně jednoho chlapce. Vše probíhalo v krásném prostředí novoměstské nemocnice.

 Mgr. Petra Bednářová a Mgr. Dagmar Chvátalová

 


Zharmonizovaní!

11. 9. 2018

Ve dnech 6. a 7. září studentky a studenti 1. L prožili harmonizační kurz. Uspořádán byl v překrásné přírodě Vysočiny – hostil nás penzion Poslední míle na Milovech. Jeho náplní byly především poznávací a teambuildingové hry.

Všichni účastníci kurzu, a to včetně doprovázejících pedagogů, se vrátili se spoustou hezkých zážitků a s dobrým pocitem, že se z dané skupiny podaří udělat skvěle fungující tým.

A ještě z ohlasů studentů:

„Bylo to fajn. Zážitek bylo malování tělem a noční pochod.“

„Malování tělem! Ta modrá barva pak sice nešla smýt, ale bylo to super!“

„Na mokré ponožky a na toaletní papír nikdy nezapomenu… Moc fajn seznámení s prima lidmi.“

„Nevidomost! (pozn. - šátek přes oči v některých hrách)Vodní balonky!“

„Moc se mi to líbilo, zopakoval bych si to.“

M. Mazlová


Sportovně-turistický kurz 2018

6. 9. 2018

Studenti 2. ročníků se tradičně „zocelovali“ na oblíbeném sportovně-turistickém kurzu. Pětidenní akce se konala ve Skleném od 18. do 22. června 2018, kam se většina studentů přesouvala ze Žďáru nad Sázavou. Několik žáků bylo ze zdravotních důvodů osvobozeno.

Náplní kurzu byla cykloturistika, pěší turistika, základy vodáctví (kanoe), jízda na šlapadle, střelba ze vzduchovky, koupání, sportovní hry, orientace v přírodě a mapě, orientační běh a došlo i na stolní hry. Samozřejmostí byl společný táborák. Získané znalosti a dovednosti studenti zúročili v závodech, které je provázely po celých pět dní v rámci „celotáborové“ hry.

Pět dnů jsme prožili bez závažnějších úrazů a kázeňských problémů, k čemuž přispělo kvarteto mých báječných kolegyň. Kurzu se zúčastnilo 35 studentů, kteří absolvovali 110 kilometrů na kole. Velkou pochvalu zaslouží všichni, kteří se nebáli, často překonali svá vlastní očekávání a svým tempem úspěšně dorazili až zpět před naši školu!

vedoucí kurzu: Mgr. Jiří Bubák


MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ PRVNÍ POMOCI – MLADÉ BŘÍŠTĚ

9. 8. 2018

Dne 20. 6. – 21. 6. jsme se zúčastnili mezinárodní soutěže první pomoci. Z naší školy bylo vybráno družstvo ve složení – Kopřiva Jan, Stránský Jan, Prombergerová Adéla, Zemanová Veronika  - studenti 1. A. Do soutěže se zapojilo 33 družstev z celé republiky a také družstvo ze Slovenska, Rakouska a Německa. Soutěž probíhala v nádherném prostředí tábora v Mladém Bříšti. Byla dvoudenní. Soutěž byla na 8 stanovištích, kde úkolem soutěžících bylo roztřídit raněné, poskytnout první pomoc, zavolat ZZS, hodnotil se také velitel zásahu, komunikace v družstvu a psychologický přístup k raněným. Stanovitě byla vždy s velkým počtem raněných (hromadná neštěstí) např. dopravní nehoda, popáleniny, komoce, bezvědomí, srdeční zástava dospělého. Naše družstvo složené ze studentů prvního ročníku nebylo tak zkušené, jak třeba jiná družstva, ale o to více zapálené. Co považuji za důležité, je, že jsou obohacené o mnoho zkušeností, které jim tato soutěž dala. Soutěž probíhala v příjemném prostředí, byla výborně zorganizovaná a všem se moc líbila.

Mgr. Radana Nováková

 


Den a noc na Karlštejně

9. 8. 2018

Ve dnech 21. a 22. června třída 1. L absolvovala dvoudenní vlastivědnou exkurzi. První den jsme realizovali pěší túru příjemnou karlštejnskou krajinou, prohlédli jsme si zatopené lomy Velkou a Malou Ameriku. Po návratu do kempu jsme prožili krásný společný večer – nad ohněm jsme si opekli špekáčky, pak se hrálo na kytaru, zpívali jsme, povídali si.

Druhý den jsme měli jako hlavní bod programu prohlídku hradu Karlštejn.

Vlastivědná exkurze nám přinesla spoustu nových poznatků a zážitků. Všichni jsme se domů vrátili v pořádku a velmi spokojeni.

M. Mazlová


PROJEKTOVÝ DEN – TAKTICKÉ CVIČENÍ – TAKTICKÁ PRVNÍ POMOC PŘI MIMOŘÁDNÝCH SITUACÍCH

6. 6. 2018

V pondělí 28. 5. 2018 se žáci prvních, druhých, třetích ročníků a pedagogický i nepedagogický personál školy zúčastnili školení ve zvládání taktické první pomoci při mimořádných událostech. Agentura ProgressRescue z Jihlavy připravila program pro žáky, kde si na stanovištích zkoušeli zavádět nosní vzduchovod, turniketem zastavovat masivní krvácení, přepravu osob na improvizovaných nosítkách, udržování tepelného komfortu za pomoci termoizolační folie, střelbu na cíl. Pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci školy získali informace k organizaci žáků při mimořádných událostech. Školení bylo zajímavou formou alternativní výuky.

Mgr. Pavlína Lysá

Pozn.: více fotodokumentace naleznete na <iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmedia%2Fset%2F%3Fset%3Da.910402282475769.1073741914.177379422444729%26type%3D3&width=500" width="500" height="650" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>


Praha

10. 5. 2018

V rámci předmětů Český jazyk a literatura a Ošetřovatelství byla zrealizována dvoudenní exkurze do hlavního města Prahy.

Program prvního dne exkurze zahrnoval mj. návštěvu Neviditelné výstavy, kde jsme si mohli vyzkoušet, jaký je svět bez zraku. Průvodci výstavou se nám stali právě nevidomí. Velmi cenné byly také informace o tom, jakým způsobem se chovat k nevidomým a jak jim případně pomoci.

Dále jsme si společně prošli historickou část Prahy, konkrétně Pražský hrad, Nerudovu ulici, Kampu, Karlův most, Václavské náměstí.

Z centra Prahy jsme se pak přemístili do Divadla pod Palmovkou, kde jsme zhlédli hru  Marca Normana, Toma Stopparda a Lea Halle pojmenovanou Zamilovaný Shakespeare. Jde o romantický divadelní kus vyprávějící příběh vzniku tragédie Romeo a Julie.

Druhý den exkurze byl věnován návštěvě  FN v Motole. Zde jsme se seznámili s chodem dětského kardiologického pracoviště, představeno nám bylo též pracoviště urgentního příjmu a speciální nemocniční transportní systém.

Návštěva Prahy byla pro všechny velmi přínosná.

M. Mazlová


„PP do škol“ – školní rok 2017/2018

18. 4. 2018

Přes tři sta žáků 8. tříd základních škol proškolily žákyně VOŠZ v poskytování laické první pomoci v rámci projektu „První pomoc do škol“, kterého se naše škola dlouhodobě účastní společně s ČČK.

Jako i v předchozích letech největší zájem byl o neodkladnou resuscitaci a to zejména o její praktický nácvik. Ale zaujalo i praktické procvičování obvazové techniky.

Našim žákyním – lektorkám chci poděkovat za pečlivou přípravu a profesionálně odvedenou práci.

Mgr. Dagmar Chvátalová – garant projektu


Z halové kopané se vracíme šestí

26. 3. 2018

Po delším čase se na sportovní akci školy vydala chlapecká reprezentace. Zdravka v konkurenci sedmi středoškolských týmů ze Žďáru nad Sázavou skončila na halové kopané šestá, když v systému každý s každým porazila Střední školu gastronomickou 9:0. Před ostatními družstvy se musela sklonit a postup jí unikl.

Mgr. Jiří Bubák

 


Poděkování

28. 2. 2018

Dobrý den,
Vaše studentky slečny Špinarová a Peřinová u nás v MŠ připravily poutavou besedu o zdraví, prevenci nemocí a úrazů, v praktické části si děti vyzkoušely poslech  srdce a obvazování. Děkujeme za spolupráci a posílám pár fotek ke shlédnutí.                     

S pozdravem za MŠ Pohádka Žďár nad Sázavou Ondráčková Radmila
 

Lyžařský kurz 2018

14. 2. 2018

Po roce jsme opět zamířili s prvními ročníky za sněhem „do hor“. Co na tom, že Tři Studně jsou za humny. Když je zima, jak má být, je plno sněhu všude kolem a pokud do toho zasvítí sluníčko a jsou krásné stopy… Ale zima nějak letos ne a ne přijít, sněhu málo, takže jsme trochu paběrkovali.

Ještěže máme fryšavský ledovec, kde se dá lyžovat i v těch nejhorších podmínkách. Radovali se všichni, kterým pohyb v přírodě s lyžemi na nohou nevadí. Bohužel nám lyžařskou pohodu pokazila obleva s deštěm. A tak přišel na řadu plán B, kdy jsme se vžili do role našich biatlonistů a brázdili trasy ve Vysočina Aréně u Nového Města. A na Harusáku je sníh až do jara. A – vrátili jsme se všichni spokojení ! … Takže zase za rok …

Mgr. Monika Kratochvílová


Florbalistky skončily v okrese druhé

9. 2. 2018

Dívčí florbalová jedenáctka bojovala ve středu 7. února o postup do krajského kola. Mezi okresní smetánku se kvalifikovaly Gymnázium ZR, Průmyslová škola ZR, Gymnázium Velké Meziříčí a naše škola. V této konkurenci dívky obsadily 2. místo.
Tým Zdravky nejdříve bez problémů porazil Průmyslová školu 3:0 (Mazourková 2, Stejskalová). Ve druhém klání dlouho nemohl prostřelit brankářku Velkého Meziříčí, což se až čtyři minuty před koncem povedlo Juračkové a dívky v zelených dresech slavily hubenou výhru 1:0.
Rozhodující bylo podle očekávání střetnutí s Gymnáziem ZR, které se opírá o služby reprezentační brankářky Holemářové (ano, čtete správně, dcery naší p. učitelky). „Do zápasu jsme nastoupili s vědomím, že potřebujeme vyhrát. Gympl měl během turnaje o jednu branku lepší skóre, a tak by nám remíza nestačila. V prvním poločase jsme byli jednoznačně lepší a naši převahu zužitkovala Pečínková. Vedení 1:0 nám ale dlouho nevydrželo. Gymnázium otočilo, ale Pečínková srovnala na 2:2. V závěru jsme hráli zbytečné oslabení, potřebovali jsme skórovat, vsadili jsme na ofenzivní kartu a soupeřky nás za to potrestaly. Porážka 2:3 už ale nic neřešila, Holemářová nás vychytala a my brali stříbrné medaile,“ líčí Jiří Bubák a k turnaji dodává: „Na postup jsme měli, bohužel nás limitovaly zdravotní problémy tří dívek, hlavně Mazourková mohla hrát po koňaru ve druhém zápase jen na půl plynu. A hodně toho pochytala Holemářová. Celkově máme za sebou čtyři turnaje, holky se postupně sehrály, florbalem se bavily, měl jsem z nich skvělý pocit. Už se těším na příští rok!“

Mgr. Jiří Bubák


PODĚKOVÁNÍ - projekt První pomoc do škol, šk. rok 2017/2018

7. 2. 2018

PODĚKOVÁNÍ


Florbalistky vyhrály okrskové kolo

26. 1. 2018

Dívčí florbalový tým žďárské Zdravky potvrdil roli jednoho z favoritů turnaje. V okrskovém kole zvládl těžký los (Anetko, děkujeme) a po dvou výhrách 3:2 (Bigy Žďár, SPŠ Žďár) vyhrál skupinu B. V semifinále se střetl s druhým týmem skupiny B, Obchodní školu holky smetly 10:0 a zajistily si postup do okresního kola, které se uskuteční ve středu 7. února ve žďárské hale na Bouchalkách.

„Holky mi udělaly radost, bylo na nich vidět, že jim předchozí dva turnaje hrozně pomohly, sehrály se a hlavně nedělají zbytečné chyby. Z florbalu mají radost, baví je a na hřišti bojuje jedna za druhou. Na turnaji se finále nehrálo, protože postupovaly tři týmy z šesti, ale jelikož jsme druhého finalistu (Průmyslovou školu) porazili ve skupině, turnaj jsme de facto vyhráli,“ těší Jiřího Bubáka.

Mgr. Jiří Bubák

 


Z Jihlavy jsme přivezly pohár a medaile

23. 1. 2018

Jedenáct dívek reprezentovalo školu na krajském kole turnaje KB Florbal Chalenge, který pořádá Česká florbalová unie. Vítězky okresních kol bojovaly v Jihlavě o postup na republikové finále, jež se uskuteční v pražské O2 aréně, takže opravdu bylo o co hrát.

Po cestě zasněženou Vysočinou jsme dorazily do Jihlavy na poslední chvíli a zatímco domácí Jihlavanky už byly v provozní teplotě, Zdravka k ní měla při úvodním buly hodně daleko. Přesto jsme s pozdějšími vítězkami turnaje odehrály vyrovnané utkání, prohrály jsme 4:6, když se o všechny branky postarala Lucie Mazourková.

Ve druhém utkání jsme jednoznačně přehrály OAHŠ Třebíč (7:0), střelecky se tentokrát činila pětigólová Anežka Juračková. V posledním zápase jsme bojovaly o stříbro s Gymnáziem Chotěboř, po slibném začátku (2:0) se soupeřky začaly trefovat do černého a naše děvčata si zbytečně přestala věřit. Výsledkem byla porážka 3:9 a krásné bronzové medaile.

Tímto pro nás ale florbalová sezona nekončí, už příští týden se rozjíždí tradiční okrsková kola (dívky 25. 1., chlapci 1. 2.) od Asociace školních sportovních klubů. Sportu zdar, florbalu zvlášť!

Mgr. Monika Kratochvílová

 


Šachisté zůstali pod stupni vítězů

12. 1. 2018

Čtyři studenti SZŠ Žďár reprezentovali školu na okresním kole v šachu. Každý během turnaje odehrál sedm zápasů a cenné zkušenosti se budou všem v příštích letech hodit. V konkurenci dvanácti týmů jsme obsadili 7. příčku. „Měli jsme velmi mladé družstvo, na podobné šachové akci byli všichni vůbec poprvé, a tak jsme hlavně nasávali atmosféru a sbírali zkušenosti. Královskou hru je potřeba neustále trénovat, máme co zlepšovat. Všem čtyřem chci poděkovat za vzornou reprezentaci školy a těším se zase za rok,“ okomentoval turnaj Jiří Bubák.

Mgr. Jiří Bubák

 


Návštěva Domu klidného stáří

3. 1. 2018

Dne 21. 12. žáci 2. A navštívili DKS Žďár nad Sázavou s pásmem koled. Návštěva proběhla ve velmi přátelské atmosféře k všestranné spokojenosti.

Mgr. Iva Coufalová


Florbalistky vybojovaly postup do Jihlavy

19. 12. 2017

Turnaj středních škol KB Florbal Challenge, který pořádá Česká florbalová unie, se stal kořistí studentek Střední zdravotnické školy Žďár nad Sázavou. "Holky si před turnajem moc nevěřily, díky brankám produktivní Lucky Mazourkové jim ale postupně rostlo sebevědomí. Dokázaly si, že když podají zodpovědný výkon v obraně, jsou schopné vítězit i vyšším rozdílem. Postupně porazily žďárské Bigy, Gymnázium Velké Meziříčí i SOŠ Bystřice a nakonec celý turnaj ovládly. Zajistily si tak postup do krajského kola, které se uskuteční 17. ledna v Jihlavě. Doufám, že se všechny přes Vánoce uzdraví a ještě rozšíříme sestavu na jedenáct hráček, abychom mohli v krajském městě točit dvě pětky," říká Jiří Bubák. 

Mgr. Jiří Bubák

VÝSLEDKY TURNAJE

 


OPĚT BYL MIKULÁŠ ZA NEMOCNÝMI

7. 12. 2017

Jako každý rok i letos se žáci těšili na mikulášskou obchůzku v nemocnici.  V pěkných maskách rozdávali balíčky a úsměvy po všech odděleních. Mnoho nemocných si zavzpomínalo na dětská léta a v paměti hledali básničky a písničky spojené s tímto krásným obdobím. Největší radost byla nejen na dětském oddělení, kde děti společně s rodiči vítali Mikuláše, anděla a báli se čertů, ale také mezi seniory.  Tam  obavu z čertů vystřídalo dojetí a radost z milé návštěvy.

Mgr. Pavlína Lysá


Pečínková převzala trofej v přímém přenosu ČT Sport

15. 11. 2017

Vítězem 53. ročníku ankety ČEZ Král cyklistiky 2017 se po zásluze stal dráhový reprezentant Tomáš Bábek z Dukly Brno. V přímém přenosu České televize vysílaného z areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech skončil na druhém místě biker Jaroslav Kulhavý a třetí juniorský mistr světa Daniel Babor. Na pódium mezi českou elitu zamířila i naše studentka Alžběta Pečínková, která se jako benjamínek mezi oceněnými ženami stala vítězkou kategorie Trial.

Patnáctiletá studentka z 1. A, která loni vyhrála v této technicky náročné cyklistické disciplíně mistrovství světa, letos dosáhla na titul vicemistryně světa ze světových her mládeže v kategorii girls. Kategorie trial byla vyhlášena společně s horskými koly, a tak se mladá naděje české cyklistiky potkala na pódiu s olympijským vítězem a mistrem světa Jaroslavem Kulhavým.

Příští rok Bětku čeká sezona mezi dospělými ženami v kategorii women elite.

 

Výsledky ankety Král cyklistiky 2017

Vítězové jednotlivých kategorií:

Král cyklistiky: Tomáš Bábek

Silnice: Nikola Nosková

Horská kola: Jaroslav Kulhavý

Cyklokros: Kateřina Nash

Sálová cyklistika: Ondřej Hanzlíček, Radek Jančík

Handicapovaní: Ivo Koblasa

Bikros: Romana Labounková

Dráha: Tomáš Bábek

Trial: Alžběta Pečínková

Junior: Daniel Babor

Cena fair play: Jiří Ježek

Síň slávy: Miloš Fišera


Archiv