Logo SZŠ a VOZŠ
Střední zdravotnická škola
a Vyšší odborná škola zdravotnická
Žďár nad Sázavou
Logo Kraj Vysočina - zřizovatel

Aktuality

Archiv

Rok: 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017


Florbalistky vybojovaly postup do Jihlavy

19. 12. 2017

Turnaj středních škol KB Florbal Challenge, který pořádá Česká florbalová unie, se stal kořistí studentek Střední zdravotnické školy Žďár nad Sázavou. "Holky si před turnajem moc nevěřily, díky brankám produktivní Lucky Mazourkové jim ale postupně rostlo sebevědomí. Dokázaly si, že když podají zodpovědný výkon v obraně, jsou schopné vítězit i vyšším rozdílem. Postupně porazily žďárské Bigy, Gymnázium Velké Meziříčí i SOŠ Bystřice a nakonec celý turnaj ovládly. Zajistily si tak postup do krajského kola, které se uskuteční 17. ledna v Jihlavě. Doufám, že se všechny přes Vánoce uzdraví a ještě rozšíříme sestavu na jedenáct hráček, abychom mohli v krajském městě točit dvě pětky," říká Jiří Bubák. 

Mgr. Jiří Bubák

VÝSLEDKY TURNAJE

 


Školení a praktický nácvik první pomoci

14. 12. 2017

Dne 1. 12. 2017 naše škola zrealizovala pro zaměstnance PKS Žďár nad Sázavou školení a praktický nácvik první pomoci. Zaměstnanci byla akce hodnocena kladně a jejich přístup k plnění jednotlivých úkolů byl zodpovědný.

Mgr. Petra Bednářová, Mgr. Věra Zapletalová


Škola plná andělů

13. 12. 2017

Čas předvánoční nám ozvláštnila výtvarná soutěž Škola plná andělů.  Soutěžit mohli jednotlivci i skupiny ze všech tříd SZŠ se svými anděly, jež byli vlastnoručně vyrobeni z nejrůznějších materiálů.

O tom, který anděl se nejvíce líbí, rozhodli studenti, učitelé i ostatní pracovníci školy. Nejvíce jejich hlasů získal anděl Simony Brožové (3. A), druhé místo patří andělské skupince vytvořené Karlou Navrátilovou (1. L), na pomyslnou bronzovou příčku se snesl anděl Elišky Musilové  (1.L).

Výhercům srdečně blahopřejeme!  V této soutěži však není poražených, a proto také všem ostatním soutěžícím děkujeme a přejeme, ať se v nich (nejen) v době předvánoční a vánoční rozhostí andělská nálada!

M. Mazlová


Okresní kolo středních škol - volejbal dívky

8. 12. 2017

Volejbalové družstvo dívek bojovalo ve čtvrtek 7. prosince ve žďárské hale na Bouchalkách v okresním kole středních škol o postup do krajského kola. Na turnaj se sjelo sedm škol, holky v průběhu turnaje podlehly oběma žďárským gymnáziím a skončily na 3. místě.
Dívky zanechaly na palubovce velmi dobrý dojem, bohužel to na kompletní volejbalové týmy obou gymnázií nestačilo. Přesto si zakřepčily s pohárem!

Díky za perfektní reprezentaci školy a krásný zážitek :)

Mgr. Jiří Bubák


OPĚT BYL MIKULÁŠ ZA NEMOCNÝMI

7. 12. 2017

Jako každý rok i letos se žáci těšili na mikulášskou obchůzku v nemocnici.  V pěkných maskách rozdávali balíčky a úsměvy po všech odděleních. Mnoho nemocných si zavzpomínalo na dětská léta a v paměti hledali básničky a písničky spojené s tímto krásným obdobím. Největší radost byla nejen na dětském oddělení, kde děti společně s rodiči vítali Mikuláše, anděla a báli se čertů, ale také mezi seniory.  Tam  obavu z čertů vystřídalo dojetí a radost z milé návštěvy.

Mgr. Pavlína Lysá


Soutěž Piškvorky

4. 12. 2017

Dne 10. 11. 2017 se uskutečnilo oblastní kolo soutěže ve hře piškvorky na Gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou.
Tohoto kola se zúčastnil i tým z naší školy. Pod názvem „ZDRAVKA“ naši školu reprezentovali Martin Nedbal (4.L), Ivona Lahodná (4.L), Lucie Žilková (4.L), Aneta Tegzová (1.L) a Aneta Řádková (1.A).
Soutěž proběhla v pěkné atmosféře, naši žáci postoupili mezi osm nejlepších týmů. A pouze jeden bod scházel k tomu, abychom se probojovali mezi čtyři týmy, které bojovaly o medaile.

Mgr. Jana Sehnalová


V chlapeckém basketu jsme skončili šestí

27. 11. 2017

Okresní kolo v basketbale chlapců nám příliš radosti neudělalo. Devět reprezentantů Zdravky na soupeře nestačilo, prohrálo všechny tři zápasy a obsadilo konečné 6. místo.

Kluci viděli, že se v tělocviku neučí některé věci jen tak pro nic za nic. Bojovnost jim ale nechyběla a během turnaje předvedli několik světlých momentů. Nejlepším střelcem týmu se stal Jakub Šorm.

Mgr. Jiří Bubák


FESTIVAL VZDĚLÁVÁNÍ

24. 11. 2017

9. 11. 2017 se opět konal v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou Festival vzdělávání. Letošního ročníku se zúčastnilo 80 škol ze všech koutů republiky.  Stejně jako v loňském roce mimo nabídky škol zde zájemci mohli navštívit i stánky firem Žďáru nad Sázavou, které zajištěnou autobusovou dopravou převáželi zájemce do svých firem k návštěvě provozu.

Naši školu zastupovali žáci ze zdravotnického lycea i zdravotnického asistenta. Podávali informace o možnosti studia nejen na SZŠ, ale i na VOŠZ. Měřili TK, seznamovali s vystavenými modely orgánů lidského těla a odpovídali na dotazy.

Souběžně s propagací v DK probíhal na naší škole i den otevřených dveří. Mnoho zájemců společně s rodiči si prohlédlo nově zrekonstruované prostory naší školy.

Zájem o naši školu byl velmi příjemný. O studium se zajímali chlapci i dívky.

 Mgr. Pavlína Lysá


Dívky skončily na basketu třetí!

16. 11. 2017

Okresní kolo v basketbalu dívek přilákalo do sportovní haly na Bouchalkách čtyři družstva. Naše sestava ve složení Žáková, Vrbasová, Mazourková, Keclíková, Marešová, Večeřová a Elznicová si brousila zuby na třetí místo. Do turnaje vstoupila porážkou od Gymnázia Žďár 12:40. Ve druhém těžkém měření s BIGY (9:34) jsme v poločase drželi přijatelný výsledek 2:7, ale druhá půle patřila jednoznačně soupeřkám. Koncentrace všech sedmi statečných se od začátku dne upínala na souboj o bronz. Proti bystřickému gymnáziu začaly holky skvěle, rychle si vypracovaly dvouciferné vedení a v naprostém klidu si poslední zápas užily. Zvítězily 39:8. Nejvíce bodů obstarala trojice Keclíková, Mazourková, Žáková. Velký dík patří celému družstvu za bojovnost a perfektní sportovní den.

Mgr. Jiří Bubák

 


Projekt „Kraje pro bezpečný internet“

13. 11. 2017

V úterý 31. 10. 2017 byl uzavřen soutěžní kvíz pro děti a studenty, do něhož se také zapojili naši studenti střední školy.

V průběhu měsíce září a října studenti absolvovali e-learningový kurz v rámci projektu „Kraje pro bezpečný internet“. Záštitu nad tímto projektem má Asociace krajů České republiky a Národní centrum kybernetické bezpečnosti. Témata osmi letošních lekcí, které kraje pro žáky připravily, se netýkala jen bezpečnosti na internetu, ale zahrnovala také problematiku sociálních sítí, kyberšikany a dalších aktuálních témat, jež s informačními technologiemi souvisí.

V jednotlivých krajích proběhne losování o věcné věci. Našim žákům, kteří úspěšně absolvovali soutěžní kvíz, přejeme při nadcházejícím losování hodně štěstí.

Kromě kurzů pro děti a studenty se mohou do tohoto projektu zapojit i rodiče a veřejnost. Je zde pro ně připraveno sedmnáct neméně zajímavých témat. Získané znalosti si na závěr mohou rovněž ověřit v soutěžním kvízu. Pokud v něm uspějí, získají na závěr Osvědčení o absolvování e-learningového kurzu pro rodiče a veřejnost.

Mgr. Hana Kosková


K. H. Borovský v Havlíčkově Borové a Havlíčkově Brodě

9. 11. 2017

Studentky a studenti II. ročníků se v doprovodu pedagogického dozoru zúčastnili jednodenní exkurze. Jejím cílem bylo přiblížit jak životní osudy, názory, tak také novinářské a literární působení významné osobnosti českého národního obrození - K. H. Borovského.

Prvním bodem exkurze byla návštěva rodného domu K. H. Borovského v Borové u Přibyslavi, kde jsme si nejdříve vyslechli přednášku o této významné osobnosti. Informováni jsme byli také o Havlíčkově dceři Zdeňce a jejích životních osudech.

Následně jsme si individuálně prohlédli vystavené exponáty, měli jsme také možnost zakoupit si upomínkové předměty. Průvodkyně nám také předala některé tištěné materiály o Havlíčkově životě a působení v českém státě a také informace o pramenech k tomuto tématu. Prošli jsme se také k borovskému kostelíčku a ocenili krásný výhled do okolí.

Pak jsme se vydali do Havlíčkova Brodu, kde jsme si prohlédli Havlíčkův dům. Zde nám průvodce nejdříve přiblížil vystavené exponáty, vysvětlil i vznik  tzv. havlíčkovského kultu, který vznikl po Havlíčkově smrti.

Součástí Muzea byla též také expozice nazvaná Móda a odívání na Havlíčkobrodsku od 18. stol. do současnosti. Studenti si prohlédli i tyto vystavené exponáty.

Studenti i vyučující zhodnotili exkurzi jako zdařilou.

M. Mazlová


Okresní kolo v basketbale

8. 11. 2017

Družstvo Střední zdravotnické školy se v úterý 7. listopadu představilo na okresním kole v basketbale 3x3. Naše dívky dokázaly, že se v populární hře tří proti třem na jeden koš umí poprat s konkurencí a obsadily ve velmi dobré streetbalové konkurenci 4. místo. Díky za vzornou reprezentaci školy.  

Mgr. Jiří Bubák

 


EVROPSKÉ TÓNY PRO BEZPEČÍ NA SILNICÍCH

7. 11. 2017

V loňském školním roce se žáci druhých ročníků zúčastnili programu primární prevence – Evropské tóny pro bezpečí na silnicích. Program měl dva bloky. V prvním setkání se žáci zabývali riziky při dopravě a chování v silničním provozu. Byly použity aktivizační metody principu Gestalt psychoterapie.
V rámci druhého setkání proběhla kreativní tvorba osvětových materiálů pro mezinárodní soutěž. Edukační materiál má sloužit k prevenci rizikového chování v silniční dopravě. Za tuto spolupráci byl škole udělen Certifikát za aktivní přístup ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Mgr. Petra Bednářová


Neviditelná výstava v Praze

31. 10. 2017

Studenti 4. L se ve středu 25. 10. 2017 zúčastnili interaktivního cestování do neviditelného světa, kde se ve tmě tmoucí pokoušeli orientovat pouze podle hmatu, zvuku a vůní.
Všichni jsme si uvědomili, že očima získáváme nejvíce informací, že život bez zraku posiluje ostatní smysly.
Díky této dobrodružné hodinové prohlídce jsme si odvezli mnoho poznatků a i příjemných zážitků.

Mgr. Radana Nováková


Nehodou to začíná

25. 10. 2017

V rámci primárního programu prevence proběhla beseda v kině pro žáky prvních a druhých ročníků střední školy s názvem Nehodou to začíná.

Cílem projektu je prevence nebezpečného chování v silničním provozu, zvyšování odborných znalostí z dopravní problematiky a snižování počtu závažných dopravních nehod působením na mládež zejména ve věku 15 až 20 let. Obsahová část pořadu je zaměřena na problematiku dopravních nehod a reálné následky. V pořadu vystupují odborníci – experti z daných oblastí a moderátor. Pořad však není nudným školením, ba naopak zajímavý a zábavný, využívající interaktivní prvky, které studenty vtáhnou do dění.       

Mgr. Petra Bednářová


Etiketa

13. 10. 2017

V úterý 10. října měli studenti 1. L a 2. A možnost vyslechnout přednášku, jejímž tématem byla etiketa.

V první části věnoval přednášející pozornost např. otázce cestování autem a stolování. Probral také možnosti správného oblečení a obutí ve společnosti, a to zvl. ve vztahu ke kulturním akcím.

Druhá část přednášky byla pojata interaktivně. Došlo tedy i na nácvik chování v tzv. kontaktních situacích – např. při představování se.

Studenti si osvěžili a doplnili mnohé informace týkající se chování ve společnosti. Věříme, že je uplatní i v praxi.

 Mgr. M. Mazlová


Bílá pastelka

12. 10. 2017

Ve středu 11. října 2017 proběhla u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 18. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Její výtěžek podpoří speciální služby pro těžce zrakově postižené poskytované v celé ČR.

Studenti prvního ročníku vyšší školy vyfasovali bílá trička s emblémem Bílé pastelky a kasičku, se kterou následně vyrazili do ulic Žďáru nad Sázavou. Za poplatek 30,- Kč nabízeli zájemcům bílou pastelku a kalendářík ve formě záložky na rok 2018.

Mgr. Petra Bednářová 

 


Den seniorů

10. 10. 2017

Pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky probíhal 27. 9. 2017  ve Žďáře nad Sázavou Den seniorů. Pro starší spoluobčany byl připraven bohatý program, který byl zaměřen na zdravotní a sociální problémy stáří. Nedílnou součástí byly informační stánky některých organizací, které se zabývají péčí o staré spoluobčany. Největší zájem byl o informační stánek, který patřil naší škole.  Zde si mohli senioři nechat změřit  krevní tlak a hodnotu krevního cukru. Celá akce se nesla ve velmi pozitivní náladě. Tu umocňovala i cimbálová muzika Majerán. Pro naše žáky a starší spoluobčany to bylo příjemně prožité odpoledne.

PhDr. Václava Holubová


Koláče pro hospic

10. 10. 2017

Ve středu 4. října 2017 se naše škola zapojila do čtvrtého ročníku kampaně „Koláč pro hospic“, který organizovala Oblastní charita Žďár na Sázavou. Cílem celé akce bylo dozvědět se něco o Domácí hospicové péči a případně ji finančně podpořit zakoupením koláče, které věnovaly pekárny EMPEKA a.s. a pekařství Řečice. Úkolem naší školy bylo prodávat koláče v rušných ulicích města Žďáru nad Sázavou. Do celá akce se zapojili  studenti třetího a čtvrtého ročníku, kteří s velkým nasazením oslovovali obyvatele města a vysvětlovali význam zařízení pro nevyléčitelné pacienty -  hospice. Celá akce byla zdařilá a jsme velmi rádi, že naše škola mohla přispět na dobrou věc.

PhDr. Václava Holubová


Harmonizační dny 1. ročníků

3. 10. 2017

Pro první ročníky SZŠ se v minulém týdnu konaly harmonizační dny, aby se noví žáci lépe a rychleji poznali. Každá třída strávila dva dny v Rekreačním středisku Zubří, kde se o program postaraly čtyři animátorky z Centra prevence Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Formou zábavných aktivit se žáci mezi sebou seznamovali, zkoušeli, jak jsou schopni spolupracovat a dozvídali se mnohé o druhých, ale někdy i o sobě. I přes nepřízeň počasí tyto dny splnily svůj účel.

Mgr. D. Chvátalová


Harmonizační dny 1.L

3. 10. 2017

Ve dnech 14. – 15. září 2017 se konaly tzv. „ harmonizační dny“  třídy 1. L. Cílem bylo pomoci žákům s adaptací na nové prostředí, poznat se navzájem, dokázat spolupracovat, spolehnout se na druhé,  navzájem se podržet a utvořit fungující a spolupracující kolektiv. Při zahájení programu, který byl velice pestrý, žáci sotva znali svá jména, když odjížděli, už z nich byl opravdový kolektiv. S programem byli žáci velice spokojení, trápilo je jen nepříznivé počasí. Přesto si většinu připravených her a úkolů užili. Nejvíce se jim líbilo protahování „pavučinou“, při kterém se museli spolehnout zcela na druhé, dále „bludiště“ ve tmě nebo noční hra, i když se někteří báli a byli promočení a zmrzlí.

Doufáme, že přátelská atmosféra, která panovala celý harmonizační kurz, vydrží třídě až do 4. ročníku!

Učitelky J. Sehnalová a I. Krábková


MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ PRVNÍ POMOCI – MLADÉ BŘÍŠTĚ

11. 7. 2017

Dne 21. 6. – 22. 6. jsme se zúčastnily mezinárodní soutěže první pomoci. Z naší školy bylo vybráno družstvo ve složení - Lázničková Lucie, Vacková Kateřina, Havelková Barbora, Smažilová  Michaela  - studentky 1. L. Do soutěže se zapojilo 34 družstev z celé republiky a také družstvo ze Slovenska, Rakouska a Německa. Soutěž probíhala v nádherném prostředí tábora v Mladém Bříšti. Byla dvoudenní. Soutěž byla na 7 stanovištích, kde úkolem soutěžících bylo roztřídit raněné, poskytnout první pomoc, zavolat ZZS, hodnotil se také velitel zásahu, komunikace v družstvu a psychologický přístup k raněným. Stanovitě byla vždy s velkým počtem raněných (hromadná neštěstí) např. dopravní nehoda, popáleniny, komoce, bezvědomí, srdeční zástava dospělého. Naše družstvo složené ze studentek prvního ročníku nebylo tak zkušené, jak třeba jiná družstva, ale o to více zapálené. Co považuji za důležité, je, že jsou obohacené o mnoho zkušeností, které jim tato soutěž dala. Soutěž probíhala v příjemném prostředí, byla výborně zorganizovaná a všem se nám moc líbila.

Mgr. Radana Nováková

 

 


Sportovně-turistický kurz 2017

11. 7. 2017

Studenti 2. ročníků se tradičně „zocelovali“ na oblíbeném sportovně-turistickém kurzu. Pětidenní akce se letos poprvé konala ve Skleném od 19. do 23. června 2017, kam se většina studentů přesouvala ze Žďáru nad Sázavou. Část žáků byla ze zdravotních důvodů osvobozena.

Náplní kurzu byla cykloturistika, pěší turistika, střelba ze vzduchovky, koupání, sportovní hry, proškolení o chování za mimořádných situací, orientace v přírodě a mapě a došlo i na stolní a logické hry. Samozřejmostí byl společný táborák. Získané znalosti a dovednosti studenti zúročili v závěrečném čtyřčlenném závodu družstev.

Celý kurz proběhl za tropického počasí. Pět dnů jsme prožili bez závažnějších úrazů a kázeňských problémů, k čemuž přispělo kvarteto mých báječných kolegyň. Kurzu se zúčastnilo 37 studentů. Nejvíce kilometrů na kole ujela první skupina, která s úsměvem na tváři absolvovala 110 kilometrů. Velkou pochvalu zaslouží všichni, kteří se nebáli, často překonali svá vlastní očekávání a svým tempem úspěšně dorazili až zpět před naši školu!

vedoucí kurzu: Mgr. Jiří Bubák


STUDENTI 1. L NA PRACOVIŠTI ZZS A HZS VE ŽĎÁŘE NAD SÁZAVOU

21. 6. 2017

V rámci předmětu První pomoc se dne 19. 6. zúčastnili žáci 1. L exkurze na pracovišti ZZS na poliklinice ve Žďáře nad Sázavou. Záchranářka, která exkurzí provázela, ukázala nejdříve žákům zázemí pro posádku sanity ZS v přízemí polikliniky, kde přes počítač dostává posádka pokyn k výjezdu včetně dalších důležitých informací (co se stalo, adresa, počet zraněných, závažnost stavu apod.).

Další část exkurze probíhala v garáži sanitních vozů, kde mohli žáci vstoupit dovnitř sanitního vozu, seznámit se s pomůckami a výkony, které se provádějí přímo ve voze ZZS a slouží ke zlepšení zdravotního stavu nebo přímo záchraně života nemocného nebo zraněného člověka.
Na konci exkurze zodpověděla záchranářka dotazy, které byly ponejvíce směřovány na studium, které je nutné k tomu, aby se stali záchranáři, na náročnost tohoto povolání, na nejčastější důvody výjezdů apod.
Druhou částí exkurze byla návštěva pracoviště HZS. Podporučík nás provedl po prostorách zázemí hasičů – polygon, věž, posilovací místnost, seznámil s vybavením a s činností profesionálních hasičů.
Žákům se díky zajímavosti tématu a poutavému vyprávění exkurze líbila.

Mgr. Radana Nováková


Celostátní soutěž první pomoci

14. 6. 2017

Dne 13. – 14. června 2017 proběhl na SZŠ Jaselská v Brně XXII. ročník celostátní soutěže první pomoci. Jednalo se o soutěž s mezinárodní účastí - soutěžící družstva totiž přijela z celé České republiky a i ze Slovenska. Soutěž se konala pod záštitou MŠMT ČR.

Soutěžní klání probíhala ve dvou kategoriích - kategorie A byla určena žákům středních zdravotnických škol, zúčastnilo se jí 24 družstev. V této kategorii byla naše škola zastoupena družstvem dívek ze 3. L, a to Zdeňkou Dvořákovou, Patricií Kejdovou a Evou Pejchalovou.

Kategorie B patřila studentům vyšších odborných zdravotnických škol. Soutěžilo zde 8 družstev. Naši školu reprezentovaly studentky 2. ročníku VOŠZ, konkrétně Ludmila Novotná, Kristýna Stráníková a Jana Sobotková.

Soutěž probíhala na těchto stanovištích:

  • stanoviště A - zde byla možnost použít odborné pomůcky, zraněný byl jeden,
  • stanoviště B - první pomoc v domácnosti, zde byli dva zranění, soutěžící využívali pomůcky nacházející se v domácnosti - pleny, kapesníky, domácí lékárnu atd.,
  • stanoviště C - první pomoc v terénu, a to na Obilném trhu, zranění byli dva,
  • stanoviště D - hromadné neštěstí, soutěžilo se na Obilném trhu, raněných bylo 10.

Výkony soutěžních družstev a správné poskytnutí první pomoci na každém stanovišti hodnotila odborná porota. Složená byla z lékařů brněnských nemocnic, záchranářů, zdravotních sester pracujících na odděleních úrazové chirurgie v nemocnicích a odborných učitelek.

Studentky naší zdravotnické školy nás reprezentovaly velmi dobře. Především studentky VOŠZ – jmenovitě Ludmila Novotná, Kristýna Stráníková a Jana Sobotková - podávaly po celou dobu soutěže opravdu skvělé výkony. Praktické provedení a poskytnutí PP na uvedených stanovištích předvedené těmito děvčaty mělo doslova profesionální úroveň. Dívky prokázaly nejen vynikající praktické dovednosti a teoretické vědomosti. Výborně byla hodnocena též komunikace při záchraně zraněných a volání odborné pomoci – ZZS.

Děvčata VOŠZ se ve své kategorii po zásluze umístila na prvním místě. Radost z úspěchu je umocněna ještě skutečností, že naše studentky uspěly v poskytování první pomoci i v konkurenci VOŠZ, jež se zaměřují na záchranářství.

Srdečně blahopřeji a přeji další profesní úspěchy.

Mgr. Jitka Janíčková
odborná učitelka

 


ZÁCHRANNÁ ZDRAVOTNICKÁ SLUŽBA KRAJE VYSOČINA

8. 6. 2017

V úterý 6. 6. 2017 navštívili žáci třídy 2. L v rámci předmětu První pomoc krajské pracoviště záchranné zdravotnické služby v Jihlavě. Zdravotničtí záchranáři je seznámili s prostředím, informační technologií, pomůckami a celkovou organizací práce na tomto pracovišti.
Výhodou byla možnost prohlídky zásahového vrtulníku a dispečinku, který patří mezi nejmodernější dispečinky v Evropě.

Mgr. Radana Nováková


Praha

8. 6. 2017

V rámci předmětů Český jazyk a literatura a Ošetřovatelská péče jsme zrealizovali dvoudenní exkurzi do hlavního města Prahy.

Program prvního dne exkurze zahrnoval návštěvu výstavy Body exhibition, jež byla doplněna odborným výkladem průvodce – studenta medicíny.

Následně jsme si idividuálně prošli centrum města. Odsud jsme se přemístili do Divadla pod Palmovkou, kde jsme zhlédli hru Králova řeč, která se vrací ke skutečným událostem v britské královské rodině v období před II. světovou válkou.

Druhý den exkurze jsme navštívili FN v Motole, kde jsme navštívili kardiologické oddělení a urgentní příjem. Seznámili jsme se též se speciálním dopravním systémem v rámci nemocnice. Následně jsme si společně prohlédli pamětihodnosti v centru Prahy – Pražský hrad, Karlův most.

Exkurze v Praze nás velmi obohatila.

M. Mazlová


Exkurze do světa (nejen) cizokrajných zvířat

30. 5. 2017

Kdy vznikly první ZOO?

Která ZOO je nejstarší v Evropě?

Proč vlastně ZOO jsou?

Jak je to ve světě s populací žiraf?

Který živočich používá chůzi mimochodem?

Jaký je rozdíl mezi tuleněm a lachtanem?

Tyto a celou řadu dalších otázek jsme si zodpověděli během návštěvy jihlavské ZOO díky fundované a  zapálené přednášce a komentované prohlídce řady zdejších expozic. Okouzlil nás nejen výběh žiraf, pštrosů či surikat, ale také krásný tropický pavilon nebo příbytek kaloňů.

Páteční návštěva ZOO byla vskutku odborným vhledem do naší i cizokrajné fauny. Bystří návštěvníci se ale mohli dozvědět spoustu zajímavostí i ze světa rostlin.

Sečteno a podtrženo, exkurze v ZOO nás velmi obohatila a jistě se sem zas rádi vrátíme.

M. Mazlová


Poděkování

29. 5. 2017

Dobrý den,
moc a moc děkuji za spolupráci a za možnost využívat vaše studentky na výuku první pomoci. Tak jako každý rok jste letos poslali velice šikovné studentky, kterým dodatečně ještě jednou děkuji a přeji jim spoustu úspěchů.

S pozdravem a přáním krásných prázdnin    Mgr. Vítová - ZŠ Zvole


ŠKOLNÍ KOLO SOUTĚŽE V PRVNÍ POMOCI

25. 5. 2017

Stejně jako v minulých letech i letos se konalo školní kolo soutěže v první pomoci. Počasí nám nepřálo, tak jsme vyzkoušeli uskutečnit soutěž v prostorách školy. 21 družstev se mohlo  aktivně zapojit do ošetřování „zraněných“.  Na stanovištích řešili situace s pádem cyklisty, pneumotorax, sebevražedkyni, amputace, teroristický útok, otevřené zlomeniny, amputace, masivní krvácení, bezvědomí a drobná poranění jako jsou oděrky, krvácení z nosu….  Na stanovištích v roli figurantů byli žáci 3.L a s organizací soutěže pomáhala třída 3.A Aby nebylo dopoledne pouze  o ošetřování zraněných, mohli žáci plnit logické úlohy v češtině i angličtině, vyzkoušet svou paměť, pozornost, přečíst jazykolam…  

  1. Místo třída 2.A Anna Večeřová, Jáchym Fousek, Barbora Všianská, Kateřina Jurnečková
  2. Místo třída 2.L Adam Staněk, Veronika Marešová, Nikola Pavlíčková, Anežka Juračková
  3. Místo třída 1.L Lucie Lázničková, Kateřina Vacková, Barbora Havelková, Michaela Smažilová

Nejlepší velitel třída 1.L Karolína Augustová
Nejlepší figurant třída 3.L Tomáš Zatloukal

Žďár nad Sázavou 25. 5. 2017                                                      Mgr. Pavlína Lysá


Divadélko pro školy - DIVADELNÍ CESTOPIS, ANEB EVROPOU OD RENESANCE PO REALISMUS

23. 5. 2017

V pátek 19. 5. 2017 měli možnost žáci 2.A, 2.L, 3.A příjemnou formou projít literárními díly předních spisovatelů. V pojetí umělců z Divadélka pro školy se jednalo opravdu o zábavné 2 hodiny interaktivního divadla. Herci žáky  zapojovali do představení a oživili tak atmosféru. Bylo to velmi příjemné dopoledne.

Žďár nad Sázavou 19. 5. 2017                                    Mgr. Iva Ošťádalová, Mgr. Pavlína Lysá


Medaile Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina

15. 5. 2017

Krajský ředitel HZS Kraje Vysočina předal jako poděkování všem zaměstnancům a studentům SZŠ a VOŠZ Žďár nad Sázavou dne 11. 5. 2017 medaili Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina II. stupně.


Návštěva dětí z MŠ Malá Losenice

12. 5. 2017

Je středa dopoledne a děti z mateřské školky z Malé Losenice se vypravily na výlet k nám na zdravotnickou školu. I když minuty před příchodem doprovázely obavy, všichni jsme se na děti těšili, už jenom proto, že nám díky nim odpadla klasická výuka.
Jelikož nás bylo téměř více než dětí, každé dítě dostalo přiděleného svého průvodce, který svému malému svěřenci postupně ukazoval zdravotnický materiál, pomůcky k resuscitaci a další zdravotnické potřeby.
Děti si zopakovaly základní informace o integrovaném záchranném systému, vyzkoušely si základní obvazovou techniku. K našemu velkému překvapení, byly některé děti schopné i správně poskytnout kardiopulmonální resuscitaci u miminek.
Velký úspěch sklidila možnost povozit se na nemocničním lůžku nebo si vyzkoušet operační čepice a pláště. Nakonec nám děti vymalovaly obrázky se zdravotnickou tématikou.
Děkujeme za návštěvu a budeme se těšit na příští setkání.

David Kondýsek 1. VOŠZ 


Exkurze do nemocnice na Bulovce

12. 5. 2017

Dne 18. 4. jsme se my, žáci prvního ročníku VOŠ, vydali do Nemocnice Na Bulovce v Praze, kde jsme se podívali do podzemní nemocnice a čekala nás i prohlídka infekčního oddělení. Podzemní nemocnice byla zajímavá i z pohledu historie, protože se zde nacházely již dobou zapomenuté přístroje, které my známe pouze ze seriálů. Představa ošetřování několika stovek pacientů ve stísněném a betonovém prostředí nás velice zaujala, ale budeme doufat, že nic takového nebude muset být využito.

Po prohlídce jsme se dostali už přímo na infekční oddělení, kde nás provedl pan Adrš, a my se mohli vžít do situací, které jen tak nezažijeme. Viděli jsme protiinfekční oblek i speciální box pro velmi nemocné pacienty a velice se pobavili při zkoušce obleku. Poté si nás převzala sestřička z AIDS centra a my se mohli poučit a zjistit něco víc o viru HIV, který se zde diagnostikuje. Všechny části, které jsme prošli, nás zaujali a kdo ví, třeba se na Bulovku jednou vrátíme už jako hotové sestry.

Kateřina Benešová

žákyně 1. ročníku VOŠZ


Uranu se nebojíme

12. 5. 2017

Ve čtvrtek 4. května se třídy 2. A a 3. L zúčastnily exkurze do jaderné elektrárny Dukovany a přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Během čtyřhodinového výukového bloku se studenti seznámili s chodem nejstarší české jaderné elektrárny, procesem výroby elektřiny a nebezpečím blackoutu. Na dalešické přehradě se žákům naskytl i pohled do běžného provozu ceněného vodního díla na řece Jihlavě.

Mgr. Jana Sehnalová, Mgr. Hana Kosková, Mgr. Jiří Bubák 


Krajská přehlídka prací SOČ

5. 5. 2017

Ve čtvrtek 27. 4. 2017 se konala na Gymnáziu v Třebíči krajská přehlídka prací SOČ.
Do krajského kola se probojovaly dvě studentky naší školy – Aneta Hrubcová (3.L)
a Pavla Jamborová (3.A).

Aneta soutěžila s prací nazvanou Aktivní stáří, Pavla s prací Zdravotnická záchranná služba.
Obě děvčata si ve svých kategoriích vedla velmi dobře. Aneta obsadila třetí místo a Pavla místo páté.
Anetě i Pavle gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Renata Hamerníková

 


Dva hezké dny v Praze

3. 5. 2017

V rámci předmětů Český jazyk a literatura a Ošetřovatelství se studentky a studenti 3. A společně s dvěma vyučujícími vydali na exkurzi do hlavního města Prahy.

Program prvního dne zahrnoval mj. návštěvu Neviditelné výstavy, kde jsme si mohli vyzkoušet, jaký je svět bez zraku. Průvodci výstavou se stali právě nevidomí. Velmi cenné byly také informace o tom, jakým způsobem se chovat k nevidomým a jak jim případně pomoci.

Dále jsme si společně prošli historickou část Prahy, konkrétně Karlův most, Kampu, vystoupali jsme také na vrch Petřín. Zde jsme se z rozhledny pokochali krásnými pohledy na Prahu a navštívili jsme zrcadlové bludiště.

Z centra Prahy jsme se pak přemístili do Divadla pod Palmovkou, kde jsme zhlédli hru maďarské scénáristky Évy Pataki Edith a Marlen. Jde o divadelní kus vycházející z osudů dvou významných osobností světové kultury 20. století – Edith Piaf a Marlene Dietrich.

Druhý den exkurze byl věnován návštěvě Motolské nemocnice. Zde jsme se seznámili s chodem kardiologického centra, představeno nám bylo též pracoviště urgentního příjmu a speciální nemocniční transportní systém.

Exkurze se zdařila, odvezli jsme si spoustu nových poznatků i příjemných zážitků.

M. Mazlová


Děti nakoukly do zdravotnického světa

26. 4. 2017

Přestože nebylo pěkné počasí, přijely se na naši školu podívat děti ze základní školy ve Fryšavě. V rámci jejich výletuexkurze prošly několik stanovišť, kde se učily, jak správně obvázat končetinu nebo jak přiložit trojcípý šátek. Dále si zkusily resuscitovat miminko i dospělého člověka, omrkly taje injekčních stříkaček či umění v zašívání ran.

Děti byly s programem, který pro ně připravila třída 4. L, velice spokojené. Nás jejich zájem a zápal taktéž potěšil a doufáme, že to nebyla jejich poslední návštěva na naší škole.

 

Žďár nad Sázavou 26. 4. 2017                                         Tomáš Novotný  4.L


Masaryk? Masaryk!

21. 4. 2017

Ve středu 19. 4. 2017 studentky a studenti tříd 1. A a 2. L zhlédli v jihlavském kině Cine Star film Masaryk. Příjemným způsobem si připomněli tuto historickou osobnost, a to především v souvislosti s událostmi vztahujícími se k tzv. mnichovské zradě. Zajímavá byla též diskuse ohledně korespondence filmového zpracování se skutečnými historickými událostmi.

Film se studentům i pedagogickému doprovodu líbil.

M. Mazlová


Okresní přehlídka SOČ

19. 4. 2017

Ve středu 29.3.2017 se konala na Gymnáziu ve Žďáře nad Sázavou okresní přehlídka prací v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Naši školu reprezentovaly hned dvě studentky třetích ročníků.

Aneta Hrubcová (3.L) soutěžila s prací nazvanou Aktivní stáří. Anetina práce se porotě velmi líbila, cenné zkušenosti ze své práce dobrovolníka Aneta dokázala velmi pěkně shrnout a doplnit zajímavou prezentací. Ve velké konkurenci studentek žďárských gymnázií tedy po zásluze vybojovala krásné druhé místo.

Pavla Jamborová (3.A) soutěžila s prací Zdravotnická záchranná služba. Také Pavlina práce měla úspěch, přesvědčila především svým zasvěceným ústním podáním dané problematiky. Stejně jako Aneta obsadila i Pavla ve své kategorii druhé místo.

Obě děvčata postupují se svými pracemi do krajského kola, které se bude konat 27.4.2017 na Gymnáziu v Třebíči.

Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v Třebíči.

Renata Hamerníková


JEČMÍNEK – Domov pro matky/otce s dětmi - Kristýna Havránek Staňková, Dis Žďár nad Sázavou

11. 4. 2017

Třída 2. A v předmětu Výchova ke zdraví navštívila  Domov pro matky /otce s dětmi. Domov zajišťuje pro matky /otce s dětmi přechodné ubytování (nejdéle na jeden rok), dále pomoc těhotným ženám nebo rodičům s nezletilými dětmi, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci spojené se ztrátou bydlení a nedokážou ji řešit vlastními silami. Individuálním přístupem a prostřednictvím individuálního plánování pomáhá překonat tuto životní situaci.
V rámci workshopu pracovnice zařízení Kristýna Harvánek Staňková, DiS. seznámila žáky s posláním a  strukturou zařízení i s konkrétními sociálními dávkami. Upozornila na možnosti využití v jejich životě. Následně proběhla diskuze na konkrétní témata.
V závěru žáci měli možnost si zařízení prohlédnout a pohovořit s uživatelkami zařízení.

Ve Žďáře nad Sázavou 24. 3. 2017                                                                      Mgr. Pavlína Lysá


První pomoc do škol – 2016/2017

11. 4. 2017

Už osmý rok vyučujeme v rámci projektu „ První pomoc do škol“, který organizujeme společně s Červeným křížem. Role lektorů výuky v 8. třídách základních škol se zhostili společně s odbornými učitelkami žáci VOŠZ. V letošním roce  to byla pro většinu premiéra a určitě největším oceněním pro ně byl zájem žáků o probíraná témata a výborné výsledky závěrečných testů.

31. 3. 2017                                Mgr. Dagmar Chvátalová, garant projektu


Slovenské studentky na odborné stáži v Nemocnici Nové Město na Moravě

8. 4. 2017

V rámci projektu Erasmus+ byla pro studenty Střední zdravotnické škol Trnava realizovaná odborná stáž v Nemocnici Nové Město na Moravě. Hlavním cílem odborné stáže bylo seznámit se se zvláštnostmi ošetřovatelské péče na některých odděleních a získat nové zkušenosti, dovednosti a návyky v péči o nemocné.
Stáž proběhla ve dvou etapách. První byla realizovaná na podzim roku 2016 pro žáky střední školy. Zde studenti mohli nahlédnou na oddělení neurologie a chirurgie. Druhá etapa odborné stáže proběhla na přelomu měsíce ledna a února. Při této návštěvě si studenti vyšší školy procvičili znalosti z oblasti akutní medicíny.
Celý pobyt obou skupin byl doplněn o bohatý doprovodný program. Studenti si prohlédli město Žďár nad Sázavou, Brno, Jihlavu a Prahu.
Pobyt žáků z partnerské školy byl pro obě strany velkým přínosem. Studenti získali celou řadu nových zkušeností, dovedností v péči o nemocné. Projekt byl ukončen 9. 2. 2017 návštěvou projektového týmu ze SZŠ a VOŠZ Trnava. Za přítomnosti ředitelky SZŠ a VOŠZ RNDr. Valburgy Lobotkové PhD. MPH, ředitelky SZŠ a VOŠZ RNDr. Marie Vystrčilové a náměstkyně pro ošetřovatelkou péči Nemocnice Nové Město na Moravě Jiřiny Poulové byly studentům předány certifikáty a Europass mobility.
Všechny zúčastněné strany zhodnotily projekt Erasmus+ jako velmi zdařilý a všichni doufáme, že projekt bude realizován i v dalších letech.
PhDr. Václava HolubováZpět